Türkiye'deki yeraltı sularının seviyeleri düştü!

Türkiye'deki yeraltı sularının seviyeleri düştü!Aşırı sulama, kuraklık, kar yağışlarının yetersiz oluşu ve de sıcak hava Türkiye'deki yer altı sularının seviyelerinin düşmesine de neden oldu. Yer altı suları alarm veriyor.


Türkiye'de geçen yıl ülke genelinde etkili olan kuraklığın yer altı sularını da olumsuz etkilediği bildirildi. 


Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda dönemsel olarak meydana gelen kuraklığın önemli ekonomik kayıplara neden olduğunu söyledi.


Son dönemde ülke genelinde yağışların düzensiz ve yetersiz olduğunu belirten Çullu, bu nedenle barajların ve yer altı sularının yeterli doluluk ve dolgunluğa ulaşmadığını ifade etti.


Düzensiz yağmurun dışında kar yağışlarının da yetersiz olması nedeniyle yer altı sularının yeterli miktarda beslenemediğini vurgulayan Çullu, ülkenin birçok yerinde yer altı sularıyla tarımsal faaliyet yapıldığından söz konusu suların potansiyelinin önemine işaret etti.


Kaçak ve kontrolsüz kuyuların da durumu olumsuz etkilediğine işaret eden Çullu, şöyle konuştu:


"Gelişmeler çok yakın gelecekte kuraklık ve su kullanımı konusunda daha fazla sorunlarla karşılaşacağımızı gösteriyor. Konya Ovası, Suruç Ovası gibi tarımsal potansiyeli yüksek arazilerin sularının seviyesinin derinlere düşmesinden sonra, suları yeni kullanılmaya başlanan Ceylanpınar Ovası'nın da yer altı sularının seviyesinde düşme olduğu bildirilmektedir. Ülkenin birçok alanındaki kaçak ve kontrolsüz kullanım yer altı su seviyesinin daha aşağılara düşmesinin diğer bir sebebidir. Gelecekte çok daha önemli olacak gıda ihtiyacı ve günlük yaşam için vazgeçilmez olan su yönetimi ve tarımsal planlamaların ülkesel ve bölgesel olarak çok akıllı bir şekilde yapılması gerekmektedir."


Kuraklık nedeniyle bu yıl meydana gelen tarımsal ve ekonomik kayıpların boyutlarının henüz tesbit edilemediğini aktaran Çullu, suyun doğru kullanılması gerektiğini dile getirdi.


Kuraklığın geçen yıl ülkenin birçok yerinde etkili olduğunu anımsatan Çullu, "Yer altı suları yer üstündeki sular için bir rezervdir, bir garantidir. Onları iyi koruyamazsak ilerleyen zamanlarda büyük sıkıntılar yaşarız" dedi.


Tarımsal alanlardaki yapılaşma sıkıntısına da değinen Çullu, tarımdaki bir aksamanın ülkedeki diğer alanları da olumsuz etkileyeceğini ve gelecekte gıdanın yazılım, bilgisayar ve elektronik sistemlerden daha pahalı olacağını sözlerine ekledi.


AA