Türkiye'nin en büyük GRC fabrikası üretime başlıyor

Türkiye'nin en büyük GRC fabrikası üretime başlıyor Türkiye'nin en büyük GRC fabrikası üretime başlıyor

Türkiye'nin en büyük elyaf katkılı beton üretim fabrikası, Teknik Holding bünyesindeki `Betofiber' markası ile üretim yapmaya hazırlanıyor.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Teknik Yapı gibi Teknik Holding bünyesinde yer alan `Betofiber', Türk inşaat sektöründe geleceğin cephe kaplaması olacak olan GRC (glassfibre reinforced concrete - elyaf katkılı beton) üretimine başlıyor.

Kamu ve özel inşaat firmalarına hizmet veren Betofiber, sektörle ilk buluşmasını CNR'da düzenlenen "Çatı&Cephe 2008" fuarında gerçekleştirdi. Fuarın ilk günü Betofiber standında profesyonel ziyaretçileri ağırlayan Yönetim Kurulu Başkanı Umut Durbakayım, Betofiber ve Betofiber markalı ürünler hakkında bilgi verdi. Betofiber'in 10 bin metrekare kapalı, 5 bin metrekare açık alana sahip fabrikasında yıllık 500 bin metrekare üretim kapasitesi (Yaklaşık 5 bin konutluk) olacağını açıklayan Umut Durbakayım, ana fabrikadaki seri üretimin bu ay sonunda başlanacağını açıkladı. Betofiber markalı cam elyaf katkılı prekast beton üretiminin kendi projeleri üzerindeki toplam 4 bin metrekarelik birer pilot tesislerinde başladığını anlatan Umut Durbakayım, asıl üretimin ise Tuzla Orhanlı Sanayi Bölgesi'ndeki 10 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada yapılacağını açıkladı. Üretim öncesinde 3 yıllık hazırlık dönemi geçirildiği bilgisini veren Durbakayım'ın Betofiber fabrikasının toplam yatırım maliyetinin ise 10 milyon Euro civarında olduğunu belirtti. Üretimin kalifiye insan gücüne dayalı olarak yapıldığına dikkat çeken Durbakayım, fabrikanın kuruluş aşamasında 350 kişilik istihdam yarattığına vurgu yaptı. Betofiber'in kullanıcılara sağladığı katma değerin yanı sıra ekonomiye de fayda sağladığını belirten Durbakayım, önümüzdeki üç yıllık istihdam hedefinin 700 kişi olduğunu açıkladı. Umut Durbakayım, Betofiber'in 2008 ciro hedefinin ise 15 milyon Euro olarak belirlendiğini, pazara bağlı olarak bu ciro hedefinin 2-3 katına kadar çıkabileceğini kaydetti.

`Sağlıksız fiyat talebi bizi üretime yöneltti'

Yönetim Kurulu Başkanı Umut Durbakayım, inşaat sektörünün önde gelen markası Teknik Yapı'nın cephe kaplama sektörüne zorunluluk nedeniyle girdiğini belirtti. Uphill Court projeleri, Uplife Park ve Dilman Towers gibi Teknik Yapı'nın birçok projesinde GRC kullanıldığını hatırlatan Umut Durbakayım, ancak Türkiye'de üretim yapan firma sayısının az olması nedeniyle ürün temini ve fiyat istikrarsızlığı gibi zorluklarla karşılaştıklarını vurguladı.

Şişkin fiyatlı pazara rekabet kazandıracak

GRC pazarının Türkiye'de henüz kendini tanıtma evresinde olduğunu söyleyen Umut Durbakayım, söz konusu ürünlerin başta Japonya, Amerika ve İspanya olmak üzere Avrupa'da oldukça yaygın olarak kullanıldığını vurguladı. Türkiye'deki GRC pazarının merdiven altı tabir edilen küçük çaplı üreticiler hariç büyüklüğünün yaklaşık 50 milyon Euro civarında olduğunu kaydeden Durbakayım, pazarı `gelişmemiş ve kendi içine dönük' olarak niteledi. Pazardaki rekabet şartlarının da tam oturmadığını ve kurumsal kimlikte üretim yapan bir iki firmanın olduğunu kaydeden Durbakayım, "Pazarda tam bir rekabet olmadığı için fiyatlar olması gereken seviyenin çok çok üzerinde. Ancak biz ve bizim gibi markaların pazara girmesiyle fiyatların gerçek seviyesine ineceğini düşünüyorum. Betofiber, olması gereken ve rekabetçi fiyatlarla pazara giriyor. Fiyatların rayına girmesiyle birlikte, pazar büyüklüğünün en az üç katına çıkacağını düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

İlk hedef yüzde 30'luk pazar payı

Betofiber'in orta vadeli hedeflerinde agresif olacağını söyleyen Umut Durbakayım "Üretime başladıktan hemen sonra pazarın yüzde 20'sine sahip olacağımızı düşünüyoruz. En iyi teknolojiyi getirdiğimizden dolayı ise, bu yılın sonuna kadar pazarın yüzde 30'unu hedefliyoruz. Zaten Betofiber ürünleri Teknik Yapı'nın başlayacağı Uplife Park, Uprise Elite, Dilman Towers, Su Residence, Özdaş Residence, Örmen ve Aliye apartmanında kullanılıyor. Bunlar piyasadaki işin yüzde 10'una karşılık geliyor" bilgisini verdi.

 

 

pus