Türkiye'nin Kanal İstanbul'dan sonraki en büyük 2. projesi başlıyor!

Türkiye'nin Kanal İstanbul'dan sonraki en büyük 2. projesi başlıyor!Başkent Ankara’da 6 milyar dolar yatırımla uzay ve havacılık alanında yüksek katma değerli yerli ürünlerin üretileceği HAB kuruluyor. Tesis, Kanal İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en büyük 2. projesi olacak.Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin harekatında yoğun şekilde görev yapan Hava Kuvvetleri, Ankara’daki üretim tesisleri ile yerli altyapıya kavuşacak.

Kahramankazan’da hayata geçirilmesi planlanan ve Kanal İstanbul’dan sonra yaklaşık 6 milyar dolarlık yatırım bedeliyle Türkiye’nin en büyük ikinci projesi olacak olan  Ankara  Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB) projesi için süreç başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz günlerde HAB’ın kurulacağı bölgeyi denetlediği belirtildi.

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün, “bürokrasinin ağır işleyişi sonucu bu dev proje ile ilgili arzu edilen seviyede bir gelişme olmadı” dediği proje kapsamında 400 hektarlık sanayi alanı ve 100 hektarlık Teknoloji Geliştirme Merkezi oluşturulacak.

Edinilen bilgilere göre, Kahramankazan sınırlarında ve TUSAŞ’ın yanında 730 hektarlık alanda Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Ankara Sanayi Odası ve Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği ile Ankara Valiliği’nin katılımlarıyla kurulan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin amacı, uzay ve havacılık alanlarında yerli sanayiyi desteklemek, yerli ve yabancı firmaları bir araya getirerek sinerji sağlamak, yüksek katma değerli ürünler üretip ihracatı arttırmak olarak belirtiliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DENETLEDİ


Ankara kent merkezinin kuzey batısında şehir merkezine yaklaşık 35 kilometre mesafede ve Ankara - İstanbul otoyolunun kenarında konumlanan bölgenin 400 hektarı sanayi alanı, 100 hektarı Ar-Ge Teknoloji Geliştirme Merkezi, 100 hektarı yeşil alan olarak planlandı. Altyapı detay proje çalışmalarına başlanan projenin inşaat çalışmalarının, bu yılın yarısına kadar başlanması bekleniyor. Şu anda ön talepte bulunan yatırımcı firmalardan ön avansların alındığı belirtildi. HAB’da toplam 15 bin kişi istihdam edilecek.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, geçtiğimiz günlerde Kahramankazan’da faaliyete giren Kazan Soda Elektrik AŞ’nin açılışını gerçekleştirmek üzere ilçeye yaptığı ziyarette HAB’ın kurulacağı bölgeyi denetlediği öğrenildi. Helikopterle HAB’ın kurulacağı bölgeyi havadan gören Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yetkililerden bilgi aldığı kaydedildi.

PROJE DAHA HIZLANACAK


Önümüzdeki günlerde HAB’ın paydaşları ile bir toplantı daha yapılacağını belirten Kahramankazan Belediye Başkanı Ertürk konuyla ilgili olarak, “İnşallah bundan sonra daha hızlı adımlarla projemiz ilerleyecek. HAB hakkında yapılanlarla ilgili değerlendirme yapılarak, buradan çıkacak rapor doğrultusunda Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a konu hakkında bilgi verilecek. Havacılık ve savunma alanında yerli ve milli üretim yapmak isteyen ve bu projeyi bekleyen KOBİ’lerimiz de bu projeyi bekliyor. Önümüzdeki süreçte yapılacak ihale sonrasında da proje kapsamında inşaatların ve yapılaşmanın başlamasını istiyoruz” diye konuştu.