Türkiye'nin yeni deprem haritası görüşülüyor!

Türkiye'nin yeni deprem haritası görüşülüyor!

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Bugün Yüksek Kurulumuzda yeni hazırlanan Türkiye Deprem Haritamızı, ikincisi de bu deprem haritasını da esas alan Türkiye Deprem Yönetmeliğinin yenilenmiş halini görüşeceğiz" diye konuştu.


 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, yaptığı konuşmada AFAD'ın afet ve acil durumlar ile sivil savunmaya ilişkin hizmetlerin ülke düzeyinde etkin bir biçimde yerine getirilmesi için kurulduğunu belirtti.

"Elimizde iyi hazırlanmış bir eylem planı var"


Bugüne kadar AFAD'ın başkanlığında çok hayırlı işler yapıldığını da söyleyen Akdağ, depremler başta olmak üzere, afetlere müdahale konusunda Türkiye'nin artık ciddi bir tecrübe kazanmış durumda olduğunu da dile getirdi.

Bakan Akdağ, bu tecrübenin sadece Türkiye'de değil, insani yardım anlamında ihtiyaç olduğunda diğer bütün ülkelere de taşındığını ve dünyanın takdirinin kazanıldığını da sözlerine ekledi.

Başbakan Yardımcısı Akdağ konuyla ilgili olarak, "Elimizde özellikle müdahaleyle ilgili iyi hazırlanmış bir eylem planı var. Ancak tespit ettiğimiz husus şudur, hem genel olarak Türkiye'deki afet yaklaşımının stratejisinin belirlenmesi hem de risk azaltma, müdahale ve daha sonraki iyileştirme dönemleri için 2018-2023 yıllarını kapsayacak yeni eylem planlarını gerekli göstergeleriyle şu anda hazırlıyoruz. Tabii burada bütün kurumlarımızın ve bakanlıklarımızın büyük katkısı oluyor." diye konuştu.

"Parsele kadar girebilen bir deprem haritası"


Başbakan Yardımcısı Akdağ konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın "risk azaltma konusunda çalışmaların hızlandırılması" yönünde talimatları olduğunu söyledi.

Risk azaltma konusundaki çalışmaların hızlandırılacağını, bu konudaki eylem planının da belli göstergelere bağlanacağını dile getiren Akdağ, söz konusu göstergelerdeki hedeflere ulaşmayı amaç edinerek yola devam edeceklerini söyledi.

Akdağ, konuşmasına şöyle devam etti;

"Bugün, özellikle iki konuyu öncelikli olarak Yüksek Kurulumuz görüşecek. Bunlardan birincisi, yeni hazırlanan Türkiye Deprem Haritamız, ikincisi de bu deprem haritasını da esas alan Türkiye Deprem Yönetmeliği'nin yenilenmiş hali. Kurula bunları takdim edeceğiz ve kurulun da görüşlerini alarak deprem haritası ve yeni deprem yönetmeliğinin Türkiye'de kullanılmasına geçeceğiz.

Hazırlanan deprem haritası, teknolojinin en son imkanlarını kullanarak çok daha detay içeren, parsele kadar girebilen bir deprem haritası. Böylece hem belediyelerimizin hem binalarla ilgili projeleri yapan mühendislerimizin işi çok kolaylaşmış oluyor. Mesela diyelim ki benim şehrim Erzurum, ikinci derece deprem bölgesi olarak bilinir. Burada Erzurum'un bir ilçesi birinci derece, bir ilçesi ikinci derece, bir ilçesi üçüncü derece olabilecek şekilde çok daha detaylı bir doküman, ilgililerin eline ulaştırılmış oluyor. Deprem yönetmeliğinde de yeni birtakım özellikler ortaya koyuyoruz. Mesela 'sismik izolatör' dediğimiz, özellikle depremde binanın yalnızca yatay ve incinmeyecek bir hareket yapmasını sağlayacak hususlarla ilgili özellikler ortaya konuyor. Yüksek katlı, ahşap, basit binalar, hafif çelik yapılar yeni kurallar da ortaya konmuş oluyor."

Bakanlıklar sunum yapacak


Yüksek Kurulda Bakanlıkların sunumlarının da olacağını sözlerine ekleyen Akdağ, bu kapsamda AFAD'ın sunumunun ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin risk azaltmayla ilgili bir sunum yapacağını belirtti. Ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanlığının su taşkını ve heyelanlarla ilgili sunumunun yanı sıra Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayının da sunumlarının olacağını da söyleyen Akdağ, şunları söyledi:

"Toplantıya gelmeden önce Orman ve Su İşleri Bakanımızın bir teklifi olmuştu, genel toplantılar dışında afetle ilgili tematik toplantılar yapalım. Mesela su baskınları ve heyelanları ayrı bir konu olarak Yüksek Kurul'a getirelim ve burada onunla ilgili birtakım kararlar alalım. İfade ettiğim gibi 2018'de meselenin bu tarafı üzerinde de duracağız." 

Başbakan Yardımcısı Akdağ'ın başkanlığında yapılan Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu toplantısına, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay, Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık ile bakanlıklardan diğer yetkililer katıldı.