03 / 07 / 2022

Türkiye'nin yıldızı parladı: Öncelikli tercih konut almak!

Türkiye'nin yıldızı parladı: Öncelikli tercih konut almak!

Türkiye’nin koronavirüsle mücadeledeki başarısı, yabancıları Türk pasaportu ister duruma getirdi. Dünya Sağlık Örgütü, uluslararası kuruluşlar ile ünlü yatırımcıların Türkiye’yi örnek ülke olarak göstermesi, yabancıların ülkemizde yaşamaya dair taleplerini de artırdı.Tüm dünyaya gerek ekonomide gerekse sağlıkta attığı başarılı adımlarla örnek olan Türkiye, bugünlerde yurt dışında en çok özenilen ülkeler arasında yer aldı. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, attığı isabetli adımlarla ülke ekonomisini canlı tutmayı başaran devletin üst kademesi, böylece dünyanın birçok yerinde 7’den 70’e yabancının da dikkatlerini çekti. Amerikalı yatırımcı ve finans uzmanı Jim Rogers gibi dünyanın önde gelen yatırım gurupları Türkiye’nin 100 senede bir eşine rastlanan pandemi döneminde süreci çok iyi yönettiğini belirterek ülkeye yatırım yapacağını dile getirdi. Benzer bir söylem de sağlık alanında dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başta olmak üzere, uluslararası kuruluşlar, Türkiye’yi örnek ülke olarak gösteriyor. Özellikle gelişmiş ülkelerde sağlık sistemindeki bazı aksaklıklar, sağlık hizmetlerine erişimdeki sıkıntılar, yoğun bakım ünitelerinin yetersizliği ve bazı ülkelerin vatandaşlarını deyim yerindeyse "çaresizliğe" terk etmeleri; ciddi bir güven erozyonuna yol açtı ve Türkiye’nin de yıldızı parladı.

Türkiye nin yıldızı parladı: Öncelikli tercih konut almak!


TELEFON TRAFİĞİ ARTTI

Ekonomiye ve gündeme dair farklı konularda görüşlerini açıklayan Türk iş insanları da Türkiye’nin son dönemde yıldızının yeniden parladığını belirtiyor. Türk pasaportunun değerlendiğini söyleyen iş insanları, "İşimiz gereği dünyanın birçok yerinde temasta olduğumuz insanlarla sık sık telekonferans yapıyoruz. Dünyanın birçok yerinden yabancı arkadaşlarımız vatandaşlık şartlarını sorguluyor. Ama en çok da İtalya, İspanya, Londra, Dubai ve Amerika’dan arkadaşlar kararlılıkla Türk pasaportu alacaklarını dile getiriyor" dedi.

Türkiye nin yıldızı parladı: Öncelikli tercih konut almak!

ÖNCELİKLİ TERCİH EV

Türk vatandaşı olmak için birden çok seçenek bulunuyor. Bunlardan biri en az 500 bin dolar tutarında sabit sermaye yatırımı yapmak. Bir diğer şart da en az 50 kişilik istihdam oluşturmak. 250 bin dolar tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç sene satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alan da Türk pasaportu alabiliyor. Yatırım yapmak istemeyenler için de iki seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki en az 1 milyon dolar tutarında mevduatı üç sene tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırmak. Bir diğeri de en az 250 bin dolar tutarında devlet borçlanma araçlarını üç sene tutmak olarak özetleniyor. İş insanları görüştükleri yabancıların öncelikli tercihinin konut almak olduğunu söylüyor. Yabancı ortaklı işlerin de önümüzdeki süreçte artacağı belirtiliyor.


YAŞLI AVRUPALI DA İSTİYOR

Beta Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Ali Altunkara da bu talebi canlı olarak yaşayanlardan. Altunkara, birikimi ve parası olan yaşlı Avrupalının yatırım yaparak Türkiye’den vatandaşlık almak istediğini dile getirdi. Altunkara, "Virüs salgının yaşandığı şu dönemde ülkemize ilgi daha da arttı. Avrupa ülkelerinin yaşlılarına göstermiş olduğu ilgisizlik, birikimi ve parası olan yaşlı Avrupalıyı ülkemize yönlendirdi. Bir kaç gün önce küçük bir Alman grup ile yatırım karşılığı Türk vatandaşlığı alınması hususunda telekonferans sistemi ile toplantı yaptık. Parlayan bir yıldız olan cennet vatanımızın bütün insanlığa nasıl sığınak olduğuna şahit olmak güzel" şeklinde konuştu.

MÜTEAHHİTLER HAZIRLIK YAPIYOR

Son bir buçuk senedea yaklaşık olarak 8 bin yabancıya ev aldığı için vatandaşlık hakkı verildi. Artan bu yabancı talebi müteahhitlere de ulaştı. Önemli bir yapı firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, sağlık alanındaki örnek uygulamaların Türkiye üzerindeki "güvenli liman" algısını pekiştirdiğini söyledi. Türkiye’nin korona sonrası dönemde en hızlı toparlanacak ülkelerin başında geldiğini dile getiren Yılmaz, bu dönemde hız kesen bazı sektörlerin pandeminin sona ermesiyle beraber çok hızlı bir büyüme sürecine gireceğini belirtti. Bu sektörlerin başında gayrimenkulün geldiğini anlatan Ziya Yılmaz, "Sağlık sektörünün bu süreçte gösterdiği başarı yabancıya konut satışlarında doping etkisi yaratacak. Sene başında açıkladığımız projelere ara vermeden devam ediyoruz. Gelecek 4-5 yılda 13 milyar TL’lik yatırıma imza atacak; Türkiye’yi özgün projelerle buluşturmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

 

Sağlık sektörünün başarısı yabancıya konut satışını artıracak!

Markalı konut satışlarının yüzde 10’u yabancıya yapıldı!