Türkler yurtdışından ev almayı tercih ediyor!

Türkler yurtdışından ev almayı tercih ediyor!Gayrimenkul sektöründe bu yılın ilk 8 ayında yabancılar Türkiye'den 14 bin 424 konut satın alırken, Türkler sadece 5 ülkeden 4 bin 100 konut satın aldı.Gayrimenkul sektöründe bu yılın ilk 8 ayında yabancılar Türkiye'den 14 bin 424 konut satın alırken, Türkler sadece 5 ülkeden 4 bin 100 konut satın aldı. Bugün'ün haberine göre, en çok ABD, İngiltere, Yunanistan, İspanya ve Fransa'da yatırım yapmayı tercih eden Türklerin sayısı her geçen gün artıyor.


Realty-Türkiye kurucusu Fatih Elibol, Türklerin yurt dışında gayrimenkul edinmesinin gerekçesini yüksek kira geliri ve vatandaşlığa giden ilk adım olarak açıkladı. Farklı ülkelerde konut edinimiyle sağlanan vatandaşlık hakları incelendiğinde rakamın 300 bin liradan başladığı ve 5 milyon liraya kadar çıktığı gözlendi.


2 BİNİN ÜZERİNE ÇIKMASI BEKLENİYOR

ABD'deki mortgage krizinden sonra düşen gayrimenkul fiyatları birçok vatandaşı ABD'de yatırım yapmaya ve ev sahibi olmaya yöneltti. Vatandaşlık için gerekli yatırım miktarı 1 milyon dolar yani 3 milyon lira. Türklerin bu yıl ABD'de satın aldığı ev sayısı 1400. Elibol, sayının yıl sonuna kadar 2 binin üzerine çıkmasını beklediklerini aktardı.


Texas en çok tercih edilen eyalet olarak gözlenirken burada Türklerin konut sahipliği 900'e yaklaştı. New York-Manhattan'da yaklaşık 3 milyon liraya satın alınan evin aylık kirası 18 bin lira olarak veriliyor. Harlem'de 600 bin liralık evden aylık 4 bin 500 lira kira elde edilebiliyor.


LONDRA'YA RAĞBET VAR

Londra ve çevresi Türklerin rağbet ettiği önemli yerler olarak dikkat çekiyor. Elibol, yatırım ve çocukların eğitimi için yılın ilk yarısında yaklaşık 1100 gayrimenkulün Türkler tarafından satın alındığını aktarıyor. Vatandaşlık için gerekli yatırım miktarı 4,5 milyon liraya yakın. Ancak öncelik vatandaşlık değil yatırım diyorsanız bu noktada daha uygun rakamlarla ev sahibi olunabildiği hatırlatılıyor.


Londra'nın merkezinde ortalama 2 milyon liraya bir apartman dairesine sahip olmak mümkün. Bu dairenin aylık kirası 13 bin lirayı geçiyor. Yorkshire'dan 800 bin lira civarında satın alınan bir apartman dairesinin aylık kirası ise 2 bin 900 lira civarında.