ÜFE oranları Ağustos 2017!

 ÜFE oranları Ağustos 2017! ÜFE oranları Ağustos 2017!

TÜİK tarafından her ay açıklanan ÜFE oranları, kira artış hesaplamalarında kullanılıyor. İşte bugün açıklanan ÜFE oranları Ağustos 2017..TÜİK tarafından her ay açıklanan ÜFE oranları, kira artış hesapamasında kullanılıyor. Açıklanan ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak kira bedeline zam yapılıyor. 


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ ÜFE), belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksi olarak tanımlanıyor.  


Temmuz ayına ait enflasyon oranları, bugün açıklandı. Açıklanan bu oranlar Ağustos ayı kira hesaplamalarında kullanılıyor. ÜFE oranları şu şekilde sıralanıyor:


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Temmuz 2017


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,72 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,72, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,60, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %10,94 artış gösterdi.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %0,23 artış, imalat sanayi sektöründe %0,91 artış, elektrik ve gaz sektöründe %1,57 düşüş ve su sektöründe %0,56 artış olarak gerçekleşti.


Aylık en fazla artış kömür ve linyitte gerçekleşti


Bir önceki aya göre en fazla artış; %4,03 ile kömür ve linyit, %2,32 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %2,13 ile makine ve ekipmanlarda gerçekleşti. Buna karşılık ham petrol ve doğal gaz %2,64, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme %1,57 ve içecekler %1,31 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

 

Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış sermaye mallarında gerçekleşti


Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2017 yılı Temmuz ayında aylık en fazla artış sermaye mallarında ve yıllık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti.


2017 Ağustos ayında kiralar ne kadar artacak?Özge ÖZDEMİR/Emlakkulisi.com