Ukrayna, özelleştirme projeleri için Türk yatırımcıları bekliyor!

Ukrayna, özelleştirme projeleri için Türk yatırımcıları bekliyor!Ukrayna Devlet Varlık Fonu Başkanı Dmitro Senniçenko yaptığı açıklamada, Ukrayna'da Sovyetler Birliği döneminden miras kalan emlak, tarım, endüstriyel makine üretimi gibi pek çok alandaki özelleştirmeler için Türk yatırımcıları beklediklerini söyledi.


Ukrayna Devlet Varlık Fonu Başkanı Dmitro Senniçenko, Türk yatırımcılar için ülkedeki özelleştirme fırsatlarına ilişkin olarak Anadolu Ajansı muhabirine önemli açıklamalar yaptı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Ukrayna Devlet Varlık Fonu'nun, ülkedeki özelleştirme faaliyetlerini gerçekleştiren kurum olduğunu belirtti.

Ülke'de hükümetin politika olarak devletin ekonomideki varlığını azaltmak ve yatırımcı çekmek istediğini belirten Senniçenko, "Ukrayna'da Sovyetler Birliği döneminden miras kalan emlak, tarım, endüstriyel makine üretimi gibi pek çok farklı alanda hala 3 bin 600 devlet teşebbüsü var. Bazı stratejik kurumlar haricinde çoğu özelleştirme listesinde." şeklinde konuştu.

Ülkede özellikle altyapı ve telekom alanlarında Türk girişimcilerin aktif olduğunu dile getiren Ukrayna Devlet Varlık Fonu Başkanı Dmitro Senniçenko, Türk yatırımcıları özelleştirme projelerinde de görmek istediğini söyledi.

Dmitro Senniçenko, yaşanan tüm sürecin şeffaf olduğuna değinerek, girişimcilerin, web sitesi üzerinden özelleştirme teşebbüslerine ilişkin önemli bilgilere ulaşabileceğini de söyledi.

- "Askıya alınan büyük özelleştirme projeleri geçen ay tekrar açıldı"

Ukrayna Devlet Varlık Fonu Başkanı Dmitro Senniçenko, geçen sene salgına rağmen toplamda 1.900 ihale yaptıklarını ve 3 milyar grivna (108 milyon dolar) ile önceki seneye kıyasla toplamda 4 kat fazla gelir elde ettiklerini belirterek, amaçlarının satıştan yüksek değer elde etmekten çok ehil yatırımcı bulmak olduğunu dile getirdi.

Ukrayna, özelleştirme projeleri için Türk yatırımcıları bekliyor!

Dmitro Senniçenko, 10 milyon dolar üstü projelerin "büyük özelleştirme" projelerine girdiğini dile getirerek şöyle konuştu:

"Salgın döneminde değerinin altında gidebilir endişesiyle büyük özelleştirme projeleri kısa süreliğine askıya alınmıştı ancak geçen ay alınan kararla bu fırsat tekrar açıldı. Mesela, yaz ortasında Avrupa'nın en büyük titanyum madeni üretim tesislerinden birisi için ihale olacak, ihracata yönelik bir ürün... Ayrıca, diğer önemli teklif olarak Kiev'in merkezinde 35 hektarlık makine inşa tesisi yaz sonu gibi ihaleye çıkacak, tesis çalışmıyor ancak ulaşım ve diğer açılardan çok merkezi ve büyük bir saha... Bununla birlikte 4 yıldızlı ve 374 odalı President Otel ihaleye çıkacak. Geçen yıl Kiev'in en işlek caddelerinden birindeki Hotel Dnipro'yu 21 katılımcının olduğu ihale sonucu 1 milyar 100 milyon grivnaya (40 milyon dolar) özelleştirmiştik."

Türkiye'nin sanayi bölgeleri ve işleme faaliyetlerinde gelişmiş olduğuna da değinen Dmitro Senniçenko, "Ukrayna da tarım alanında önemli üretim yapıyor. Yatırımcılar burada alıp, işleyip iç piyasaya satabilir ya da ihracat yapabilir." diye konuştu.

- Türk yatırımcılara özelleştirme ihalelerine katılma daveti

Ukrayna Devlet Varlık Fonu Başkanı Dmitro Senniçenko, Ukrayna'nın, muhtemelen Avrupa'daki ilk elden özelleştirmeyi tamamlamamış tek ülke olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu nedenle ilk olma fırsatınız var. Ayrıca, Ukrayna ve AB arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) var. Burada üretilip kolayca AB'ye satılabilir. Bununla birlikte girişimciler için cazip bir ortam sağlama konusunda reformlar yapıyoruz. Türk firmalarının da dahil olduğu büyük altyapı projesi devam ediyor, yollar yapılıyor. Altyapı da geliştikçe teşebbüslere yatırım artıyor."

Ukrayna ve Türkiye'nin tarihte iyi işler yaptığını gelecekte de çok ortak işler yapacağını dile getiren Senniçenko, "Ukrayna, yatırımlar için açıldı. Türk yatırımcıları özelleştirme ihalelerine katılmaya ve beraber kazanmaya davet ediyoruz." şeklinde konuştu.

Dmitro Senniçenko, Ukrayna ve Türkiye arasındaki STA görüşmelerinin sonuna gelindiğini de anımsatarak, STA'nın, iki ülke ekonomisine ekstra enerji getirmesini umduğunu da sözlerine ekledi.

 

Ukrayna'da Kırımlılar için geçici konut inşa edilecek!