Uluslararası ticarette Bitcoin dönemi: İran ilk adımı attı!

Uluslararası ticarette Bitcoin dönemi: İran ilk adımı attı!


ABD'nin ekonomik yaptırımlarına maruz kalan İran, uluslararası ticarette Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanılmasına imkan tanıyan yasal bir düzenleme hazırladı.


AMBARGOLARA KARŞI ALTERNATİF

Küba, İran, Venezuela gibi ülkelere ABD'nin uzun zamandır uyguladığı ticari ve finansal cezaları içeren ekonomik yaptırımlar, ülkelerin ekonomilerini ciddi şekilde tehdit ediyor.

Birçok ülke yaptırımları aşmak amacıyla kripto paraları kullanabilmenin yolunu arıyor. Venezuela, Küba gibi ülkeler de daha önce kripto paralara ilişkin çeşitli resmi düzenlemeler gerçekleştirmişti.

Uluslararası ticarette Bitcoin dönemi: İran ilk adımı attı!

ABD UYARMIŞTI

Geçen Eylül'de ABD Hazine Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamada kripto varlıkların, yaptırımların etkisini azaltma potansiyeline sahip olduğu belirtilmişti.

ABD yaptırımlarını konu alan raporda kısıtlamaların son 20 senede neredeyse 10 kat arttığına dikkat çekilmişti. 2000'lerin başında yalnızca 912 yaptırım söz konusuyken bu sene 9 bin 421 yaptırımın güncel olduğu ifade edildi, bu yaptırımların uygulandığı pek çok ülkenin diğer ülkelerle ticaretinde kripto varlıkları kullandığı belirtilmişti.

Raporda ayrıca yeni ödeme alternatiflerinin kullanımın yükselmesi ve doların gücünü zayıflatma potansiyeli olan dijital ödeme sistemlerinin kontrol edilememesi halinde ciddi riskler oluşabileceğine ilişkin uyarı yapılmıştı.

Araba fiyatlarında 60 bin liraya kadar düşüş! ÖTV indirimi sonrası araba fiyatları!

Dolar/TL bugün 13,53 seviyesinde işlem görüyor!

Ek zam ve maaş zam farkları ile ilgili flaş açıklama!

2022 sonunda dolar beklentisi 16,13 TL!

Kripto paralarda yükseliş başladı mı?

Emlakta 2022 nasıl geçecek?