Urla villaları ne zaman yıkılacak?

Urla villaları ne zaman yıkılacak?CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Urla Hacılar Koyu'ndaki villaların yıkım kararı konusunda mahkemenin gerekçeli kararı yazmasını beklediklerini söyledi. Özel, gecikmeyi `manidar` bulduklarını vurguladı.


CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, İzmir`in Urla İlçesi Zeytineli Köyü`nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın da zaman zaman tatilini geçirdiği Hacılar Koyu`ndaki villaların yıkım kararı konusunda mahkemenin gerekçeli kararı yazmasını beklediklerini söyledi. Özel, gecikmeyi `manidar` bulduklarını vurguladı.


CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Urla Belediye Başkanı CHP`li Sibel Uyar, Parti Meclisi Üyesi Mustafa Moroğlu, CHP  İzmir  İl Başkanı Alaattin Yüksel`i ziyaret etti.


İzmir`in Urla İlçesi’nde, İl Özel İdaresi`nin kapatılması üzerine belediyeye devredilen 74 evin, Kıyı Kanunu`na uygun olmadığı gerekçesiyle yıkılması üzerine Balıklıova Mahallesi sakinleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu`nun Ankara`daki evinin önünde eylem yapmıştı. Sorunu yerinde inceleyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Balıklıova barakalarının yıkımının iktidar tarafından Urla villalarıyla ilişkilendirerek bir istismar alanı haline getirildiğini öne sürdü.


‘URLA VİLLALARINDA GEREKÇELİ KARAR BEKLENİYOR’


İzmir`in Urla İlçesi Zeytineli Köyü`nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın da zaman zaman tatilini geçirdiği Hacılar Koyu`ndaki villaların yıkım kararı konusunda mahkemenin gerekçeli kararı yazmasını beklediklerini belirten. Özel, gecikmeyi `manidar` bulduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:


“Yıkım kararı var. Ancak hala gerekçeli karar mahkeme tarafından yazılmadı. Avukatın eline geçtiğinde bu doğrultuda yazı yazılacak gereğinin yapılması için. Yıkım için aşamalar sürdürülecek. Kamuoyunda Urla Villaları olarak bilinen, Sayın Cumhurbaşkanı’nın da iki evinin olduğu, zaman zaman kendisinin de geldiği ama son zamanlarda oradaki hukuki haksızlığın ortaya çıkmasıyla el ayak çektiği bu villalarda benzer bir hukuka uymayı, şeffaflığı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden de bekliyoruz. Orada da bütün hukuki yollar tükendi ve yıkım kararı verildi. Burada yapılması gereken iş bakanlığın tebligatı sonrası yıkım yapılması. Bununla ilgili valilikten bir ödenek yollanıyor. Geçmişte de ihale açılmıştı. Oradaki yıkım ihalesini kimsenin gözüne göstermeden yapmayı başaran o günkü kaymakamın bugün iktidar partisi tarafından vali olarak ödüllendirdiğini biliyoruz. Yargı kararına uyulmasını bekliyoruz. Gerekçeli kararın taraflara verilmesi lazım, gecikme manidardır. Takip ediyoruz. Yıkım konusunda ödenek tahsisi yapılacak ama bu kez Urla Belediye Başkanımız yıkacak kimseyi bulamama ihtimaline karşı belediye bu yıkımın yerine gelmesi adına ilgili il müdürlüğüne yardımda bulunacağını bildirdi. Belediyemiz kamuya ait olan bu alandaki işgalin kalkması için üzerine düşeni yapacak.”


Sözcü


Bu haber Expres Gazetesi'nde şöyle yer aldı:İzmir Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Avukat Enis Dinçeroğlu, Baro adına Urla Belediyesi'ne dilekçe vererek, yargı hükümleri de bulunan yıkım kararlarının niçin uygulanmadığını sordu. Hacılar Koyu'ndaki villalar için yıkım kararının belediyenin görevi olduğunu belirten Dinçeroğlu, 'Demek ki yıkmaya ürküyorlar' dedi


Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar makamında olmadığı için görüşme fırsatı bulamadığını belirten Dinçeroğlu, dilekçeyi belediye yazı işlerine teslim iletti. Enis Dinçeroğlu, önce cevabı bekleyeceklerini, ancak yıkım görevinin kesinlikle belediyede olduğunu, eğer bu görev ve yargı kararları uygulanmaz ise savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.


Hacılar Koyu'nda bulunan Urla Villaları'nın yıkım kararını Urla Belediyesi'nin gerçekleştirmemesi hakkında konuşan Dinçeroğlu, kendilerine belediyede yetkili olduğunu söyleyen bir bayan tarafından yıkım kararının uygulanması için yeterli araç olmadığı bu yüzden belediyenin ihaleye çıktığını ama ihaleye başvuran olmadığının belirtildiğini ifade ederek, 'Urla Belediyesi Balıklıova'da 75 tane evi yıktı. Ona gücü yetiyorsa buna da yeter' dedi. Bunun için araç ihtiyacı var ise de Büyükşehir Yasası'ndan faydalanarak İzmir Büyükşehir Belediye'nden de araç istenebileceğini işaret eden Avukat Enis Dinçer, Urla Belediyesi'nin bunu yapmasına bile gerek olmadığını söyledi, 'Urla Belediyesi'nin garajında gerekli araç gereç var; kepçeleri, kamyonları var. İstemedi belli ki. Bu durum biraz yakışıksız oldu. Demek ki bir konudan dolayı ürküyorlar. Niyet önemli. Ben mahkeme kararlarını tanımıyorum diyorsa o ayrı bir şey' dedi


Görevi savsaklamak suç


Biz baro olarak alınan kararların uygulamasını takip etmek durumundayız. Bu kararlar laf olsun diye verilen kararlar değil. Anayasanın 38. Maddesi açık idari yargılama kanunun 127. Maddesi açık. Herkes mahkeme kararlarını uygulayacak. Uygulamazsa ona göre işlem yapılır. Yıkım işlemi yapılmazsa görevi savsaklamak, görevi kötüye kullanmak suçundan savcılığa suç duyurusunda bulunulur' dedi. Kararların uygulanması noktasında kimsenin baronun siyasi bir şekilde hareket etmesini beklememesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Dinçeroğlu, 'Biz baro olarak işin siyasi kısmıyla ilgilenmiyoruz. Siyasi münazaralarıyla hareket etmiyoruz. Biz mahkeme kararının niye uygulanmadığını soruyoruz' diye konuştu. 


Haber Expres