Üsküdar - Beşiktaş arası 4 dakika olacak!

Üsküdar - Beşiktaş arası 4 dakika olacak!

İstanbul’da sadece toplu taşıma araçlarıyla günde 5.7 milyon kişi seyahat ediyor. Denizin toplu ulaşımdaki payını artırmak için Dentur Avrasya, 14 adet yeni gemi yapıyor.İstanbul’da sadece toplu taşıma araçlarıyla günde 5.7 milyon kişi, 13.5 milyon kez seyahat ediyor. İş çıkış saatlerinde İstanbul’da 10 kilometrelik yolda trafikte geçirilen süre zaman zaman 1.5 saati aşıyor. Trafik sıkışıklığının İstanbul’a yıllık maliyeti 5.5 milyar lirayı geçiyor. 


Diğer bir ifadeyle, yılda araç başına 5 depo yakıt boşa gittiğini ayrıca bunun çevre kirliliğini de artırdığını ifade eden, Dentur Avrasya Genel Müdürü Ünsal Savaş, "İstanbul’un doğal asfaltı olan denizin daha etkin kullanımını sağlayarak, deniz taşımacılığının toplu ulaşımdaki payını artırmak ve trafiğin çevreye olan olumsuz etkisini azaltmak için başladığımız 14 adet yeni nesil gemi projesinin, bir İstanbul projesi olarak hayat bulmasını arzu ediyoruz" dedi.


Yeni nesil çevreci gemiler


İstanbul siluetine uygun tasarlanmış, modern hatlara sahip yeni nesil gemilerin proje aşaması 9 ayda tamamlandı.  


Bu projede, sessiz ve emisyon oranı düşük yeni nesil çevreci motorlar kullanılacak.  


Polonya’da yapılan havuz testi sonuçlarına göre;  yüksek manevra kabiliyeti olan yeni gemilerde, dünyada ilk kez kullanılan özel tekne formu sayesinde yakıttan   yüzde 54 tasarruf sağlanacak ve aynı zamanda şu anki gemilere göre yüzde 40 daha hızlı seyir yapılabilecek. 


Bu yeni gemilerle Üsküdar - Beşiktaş arası 4 dakikaya inecek.


Engelli dostu


Yeni gemilerde her şey düşünüldü, gemiye iniş binişi kolaylaştırmak için yapılan ve ilk kez uygulanacak olan özel tasarım yolcu iniş- biniş platformu ile engelsiz taşımacılık yapılacak. Amaç, deniz taşımacılığında tüm engelleri kaldırmak. Ayrıca,  bisikletler için özel bölümler tasarlandı, geminin iç mekanı oldukça ferah,  bu sayede gemi içinde bile güvertede oturuluyormuş hissi ile seyir yapılabilecek.  


Toplu ulaşımda ucuzlama sinyali


Her bir gemi yaklaşık 1 milyon 500 bin dolara  mal olacak, proje yakıttan elde edilecek tasarrufla kendi maliyetini 7 yılda amorti edecek. 


Yeni nesil gemiler milde 4 litre civarında yakacak, bu taşıma maliyetlerinde ciddi ucuzlama demek, ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile tam bir entegrasyon sağlanır, İETT ve Hava limanlarındaki yapılanma deniz taşımacılığında da gerçekleşmiş olur ve iskeleler ortak kullanılır ise diğer işletme maliyetleri de minimize edilebilir.Dünya