26 / 05 / 2022

Üsküdar'da eller yerinde dönüşüm için kalktı!

Üsküdar'da eller yerinde dönüşüm için kalktı!

Üsküdar Belediye Meclisi, dönüşümü başlatan kararı aldı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in başkanlık ettiği toplantıda eller, Üsküdar'da yerinde dönüşüm için kalktı. Peki Üsküdar'da ilk yıkılacak yerler nerede? Yavuztürk Mahallesi ne olacak?Tarihi bir karar için olağanüstü toplanan Üsküdar Belediye Meclisi, yerinde dönüşümün ilk adımını atmış oldu. Yerinde dönüşüm, mülkiyeti Üsküdar Belediyesi’ne ait Yavuztürk Mahallesi’ndeki arazilerde başlayacak.


Üsküdar Belediye Meclisi, başta ‘yerinde dönüşüm’ olmak üzere 4 maddeyi görüşmek için dün olağanüstü toplandı. Yaz tatiline rağmen  meclis üyelerinin çoğunluğunun  katıldığı toplantı, Üsküdar Belediyesi’nin Boğaz bölgesindeki mahallelerde, mülkiyeti kendisine ait arsa ve arazilerde gerçekleştirmek istediği yerel  dönüşüm ile ilgili krokili, fotoğraflı  ve ayrıntılı bilgi verilmesiyle başladı.


Hazırlanan teklifte Boğaz bölgesindeki mahallelerde, yapılacak olan dönüşüm için, Meclis kararıyla yönetime TOKİ’yle anlaşma yetkisi verilmesi istendi.  


Hilmi Türkmen: “Üsküdar'da kentsel dönüşümü başlatmış olacağız"


Meclis üyelerini bilgilendirmek için söz alan Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ülkemizin deprem kuşağında olduğuna dikkat çekerek, “İnsanlarımızı depreme hazır hale getirmek, özellikle yerel meclislerin en önemli görevidir. Seçimlerde, hepimiz Üsküdarlılara, yerinde dönüşüm mantığıyla, hiç kimseyi yerinden etmeden, imarlı, iskânlı, sosyal donatıları olan insanları mutlu edecek, Üsküdarlılara yakışır sosyal donatı alanları için söz verdik. 45- 50 dönüme yakın arsamız - arazimiz var. Bu işlerde en önemli sorun, biliyorsunuz mülkiyet sorunudur. Bizim avantajımız mülkiyeti belediyeye ait olmasıdır. Bölgedeki tüm insanlarımızın gözü kulağı bizdedir. Mahalle ziyaretlerde herkesin bize söylediği, imar meselesini ne zaman çözeceksiniz? Sizin ne dediğiniz değil ne yaptığınızın önemi vardır. Sözden eyleme geçme zamanı geldi. Bugün burada alacağımız kararla Üsküdar’da yerinde  dönüşümü başlatmış olacağız.


“2014 sonuna kadar hatırı sayılır yerinde dönüşüm gerçekleştireceğiz!"


Tapusu olanlar için hiçbir problem yok. Yerini satmazlarsa kimse de zorla almaz, alamaz. Belediye alanında işgalci olanları da yerinden yurdundan etmeyeceğiz. 38 dönüm alandaki işgalcilerimizi, tapu sahibi yapıp, yıllardır kangren haline gelmiş olan problemlerini çözmüş olacağız. Bu inşaatları  Ticari bir amaç gütmeyen  TOKİ  ile birlikte yapacağız. Hedefimiz, Üsküdar’da hatırı sayılır bir   yerinde dönüşüm gerçekleştirmek. 2014’ün sonuna kadar inşaatlarımızın kabasının yükselmiş olmasını amaçlıyoruz.


İnsanlarımıza bir örnek proje sunmamız lazım. Kendi talepleri doğrultusunda 3’te 2 çoğunluğu sağlayan vatandaşlarımıza  örnek proje sunacağız. Vatandaşlarımızı huzura kavuşturmamız lazım. Bizim, vatandaşımıza ‘illa TOKİ ile anlaşacaksınız’ diye bir dayatmamız olamaz, ancak tavsiye ederiz.


Ayrıca bununla yetinmeyip 2960 Sayılı Yasada bazı düzenlemeye gideceğiz. Sahili olan 4 belediye ile Boğaz bölgemizin imar sorununu çözmek için yasa teklifi hazırladık ve yasa ile ilgili çalışma halindeyiz. Üsküdar’a yakışır estetik dönüşümü başlatmış olacağız. Bizim bu güzel çalışmamızı inşallah Üsküdarlılar da örnek olacaktır. Bizi, diğer belediyeler ve vatandaşların da örnek alacağına inanıyoruz“ dedi.


Başkan Türkmen’den sonra önerilerde bulunmak için söz alan bazı CHP Meclis üyeleri, Meclisin olağan üstü toplanmasına tepki gösterdi. TOKİ’ye verilen yetkileri de eleştiren Meclis üyeleri, “TOKİ ile nasıl bir anlaşma yapacaksınız ki biz de size yetki verelim. Yapacağınız şekli ve doneleri bilmiyoruz. Bir anlaşma bir taslak yok” diyerek, yeterli bilgilendirilme istediler.


Eleştiriler üzerine tekrardan söz alan Başkan Hilmi Türkmen, “TOKİ ile hangi anlaşma yapacaksınız? Ve ‘Şekil olarak düzenlensin’ eleştirileri beni çok üzdü. Bu konu TOKİ ile anlaşma yapma yetkisidir. Bize bu yetkiyi vereceksiniz ki TOKİ ile anlaşalım. Amacımız komisyonlarla işi uzatmadan gereğini yapmaktır.  TOKİ’nin de bizim gibi kamu idaresi olduğuna ve kar amacı gütmediğini biliyoruz” dedi.


Üsküdar'da dönüşüm oy çokluğuyla kabul edildi!Konuşmalardan sonra yapılan oylamada, Üsküdar için yerinde dönüşümün başlangıcı olarak kabul edilen öneri CHP’li bazı meclis üyelerinin muhalefet etmesine rağmen oy çokluğuyla kabul edildi. 


Üsküdar'da dönüşümle yıkılacak ilk yerler nerede?


Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Ramazan Bayramı'ndan sonra Yavuztürk Mahallesi'nde gerçekleştirdiği ziyaretlerinde vatandaşlara, "Kentsel Dönüşüm" müjdesi vermişti. Mahallede esnaf ve vatandaşlarla görüşüp, sorunlarını dinleyen Başkan Türkmen, yoğunlukta gelen 'kentsel dönüşüm' sorusu üzerine, "Belediye Meclis Üyelerimiz, ilk kentsel dönüşüm için toplanacak" müjdesini vermişti. 


Burada yaptığı konuşmada seçimler sırasında söz verdikleri gibi kentsel dönüşümü başlatacaklarını belirten Türkmen, "Alınacak olan Meclis kararıyla, kentsel dönüşüm Yavuztürk Mahallesi'nde başlayacak. TOKİ ile anlaştık. Nato Yolu üzerindeki Üsküdar Belediyesi'ne ait yerlerin yıkımıyla kentsel dönüşümü başlatmış olacağız" diye konuştu.


Yavuztürk, Üsküdar'a örnek olacak!


Türkmen, "Yapılacak olan binalar tüm Üsküdarlılara örnek olacak. Kentsel dönüşüm ile birlikte imar da artırılacak. Vatandaşlara, 'Sen de komşu apartmanlarınla anlaş, ada, parselleri birleştir ve böyle bir binaya sahip ol.' diyeceğiz" dedi.


Üsküdar Yavuztürk Mahallesi'ne kentsel dönüşüm müjdesi haberimizi okumak için tıklayın!Üsküdar Belediye Başkanı'ndan önemli uyarı!


Başkan Türkmen, Üsküdarlıları, "Kentsel dönüşüm öncesi, müteahhitlerle ve şirketlerle  anlaşmadan önce mutlaka belediyemize gelerek bilgi alınmalarını istiyoruz. O bölgenin imar ve dönüşüm planının ne olduğunu öğrenmelerini, ona göre müteahhitlerle anlaşmalarını  istiyoruz" şeklinde uyardı.


Emre Kulcanay / Emlakkulisi.com