Üvey kardeşten miras kalır mı?

Üvey kardeşten miras kalır mı?Miras hukukunda en çok merak edilen konular arasında üvey kardeş, üvey anne ve üvey babanın mirası yer alıyor. Peki, üvey kardeşten miras kalır mı? Üvey kardeşe miras kalır mı?


Üvey kardeşten miras kalır mı?

Miras hukukunda en çok merak edilen konular arasında üvey kardeş, üvey anne ve üvey babanın mirası yer alıyor. Miras paylaşımında üvey birinin olması durumunda, mirasçı olunup olunamayacağı üveylik durumuna ve vefat eden kimsenin yakınlık derecesine göre değişkenlik gösteriyor.


Medeni Kanun gereğince; vefat eden bir babanın her iki eşinden de dünyaya gelen çocuklarına eşit oranda miras kalıyor.


Ancak babanın evlendiği bayan dul ise ve eski eşinden çocukları varsa, bunlara üvey evlat deniyor ve bu üvey çocuklar mirastan pay alamıyorlar. 


İkinci eşin malının mirasa dönüşmesi konusunda ise; adamın birinci eşinden olan çocuklar ikinci hanımın üvey evlatları olmuş oluyor. 


Miras hukuku üvey kardeş konusuna göre de bu sebepten kadın öldüğünde yalnızca kendisinden olan çocuklarına mirası kalıyor. İkinci eşin malından adamın birinci eşinden olan çocuklarına miras düşmüyor. Öz olan çocuklara miras düşüyor ancak üvey çocuklar mirastan pay alamıyorlar.


Üvey çocukla üvey anne veya baba arasında nafaka ve miras hükümleri de oluşmuyor. Çünkü nafaka veya miras ya evlilik akdi ya da nesep hısımı olmakla hak olarak ortaya çıkıyor.


Önceki evlilikten doğan bir çocukla, annesinin sonradan evlendiği ikinci koca arasında ise bir aile yuvası içinde yaşama zarureti, bayram ve cemiyetler dolayısıyla ziyaretleşme gibi insani yardımlaşmalar dışında kan hısımlığı ile ortaya çıkan mali haklar söz konusu olmuyor. Üvey kardeşten miras kalır mı?


Üvey kardeşten, aynı anne veya babadan olmayan kardeşe miras düşmüyor.


Üvey babadan miras kalır mı?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com