01 / 02 / 2023

Uzmanlardan büyük Marmara depremi için ürküten açıklamalar!

Uzmanlardan büyük Marmara depremi için ürküten açıklamalar!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ve Prof. Dr. Şükrü Ersoy, beklenen büyük Marmara depremine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu...Düzce ve Erzurum depremlerinden sonra dün sabah saat 10.02’de Tokat’ın Niksar ilçesinde 4 büyüklüğünde bir deprem  oldu. Cumhuriyet Gazetesi'nden Zehra Özdilek'in haberine göre; uzmanlar, ardarda meydana gelen depremlerin büyük depremlerin habercisi olup olmadığıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Depremlerin birbiriyle ilgisi olmadığı konusunda hemfikir olan bilim insanları, beklenen büyük Marmara depremiyle ilgili farklı görüşler belirtti. 

Uzmanlardan büyük Marmara depremi için ürküten açıklamalar!

‘2045 YILINDAN ÖNCE OLMAZ’

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: 2021 yılı depremsellik açısından olağanüstü dingin bir yıl. Türkiye bu kadar dingin olmaz. Türkiye’de büyük deprem demek 6.5’ten büyük depremler demek. Son günlerde olan depremler çok olağan depremler. 

Türkiye birinci dereceden deprem ülkesi değil. Fakat ölümcüllük oranı olarak dünyada ilk beşe girer. Nedeni doğrudan doğruya yoksulluk. İnsanların, derme çatma güvensiz evlerde oturmaları. Ama ne yazık ki Türkiye’de ki siyasetçiler bunu yazgıya bağlarlar. 2045’ten önce Marmara’da büyük deprem olmaz. ‘Deprem kaderimizdir’ diye halka anlatırlar. Deprem kaderimiz değildir. Deprem takdiri ilahi de değildir.

Uzmanlardan büyük Marmara depremi için ürküten açıklamalar!

‘ASLINDA BİZİM AYIBIMIZ’

Prof. Dr. Şükrü Ersoy: Bu depremler elbette büyük depremlerin ayak sesi ama direkt Erzurum depremi büyük depremi oluşturacaktır demek çok spekülatif olur. Ama o bölgede geçmişte depremler var.

Bizde maalesef beşi geçen her depremden sonra yapılarda hasarlar meydana geliyor. Yapıdaki hasarlarda depremleri sorumlu tutuyoruz ama bu doğru olamaz. Çünkü eğer bir binada iyi malzeme kullanılmışsa hasar görmez. Bu aslında biraz bizim ayıbımız. Bu kadar küçük depremlerde hasar görmesi, hele yaralanma hiç doğru değil. 10 yıllık bir dönem içerisinde kuvvetle muhtemel büyük bir deprem olabilir. Kendimizi ve ülkemizi buna hazırlamalıyız.

İstanbul depremi kapıya dayandı!

Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan büyük İstanbul depremi için kritik uyarı!

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy'dan İstanbul depremi açıklaması!
Geri Dön