25 / 03 / 2023

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıf İnşaat Restorasyon A.Ş.'yi ihalelere çağırmadı iddiası!

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıf İnşaat Restorasyon A.Ş.'yi ihalelere çağırmadı iddiası!

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, milyon liralık işleri kendisine ait olan inşaat şirketi yerine dışarıya yaptırdığı ileri sürüldü. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, milyon liralık işleri kendisine ait olan inşaat şirketi yerine dışarıya yaptırdığı ileri sürüldü. 

TBMM KİT Komisyonu'na sunulan Sayıştay raporuna göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile TOKİ'nin ortaklaşa sahibi olduğu Vakıf İnşaat Restorasyon  A.Ş.'nin, 2019'u 2.2 milyon TL zararla kapattığı iddia edildi. Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre; raporda, “Büyük iş potansiyeli olmasına rağmen şirket, 2017-2019 yılları arasında hiçbir ihaleye davet edilmediği için katılamamıştır” ifadeleri kullanıldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıf İnşaat Restorasyon A.Ş. yi ihalelere çağırmadı iddiası!

Şirket, taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının rölöve, restorasyon projeleri, sokak ve çevre düzenlemesi, kazı, kültür varlıklarının onarımı ile ilgili mal veya hizmet alımları yapabiliyor. Buna rağmen kamu şirketinin, Vakfılar Genel Müdürlüğü'nün hiçbir ihalesine çağrılmadığı ileri sürüldü. Raporda bu konuda şunlar söylendi:

“İhalelere, şirketin davet edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü nezdinde gerekli çaba ve girişimlerde bulunulması önerilir.”
Geri Dön