09 / 08 / 2022

Van Bahçesaray'ın imar sorunu çözüme kavuşuyor!

Van Bahçesaray'ın imar sorunu çözüme kavuşuyor!

Van Büyükşehir Belediyesi, Bahçesaray İlçesi’nin imar problemlerini çözmek için çalışma başlattı. Çalışmalar kapsamında Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Ali Özvan, Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas’ı ziyaret ederek ilçenin imar durumu hakkında bilgi aldı.Van'ın Bahçesaray ilçesinde yaşayan vatandaşların imar sorunu çözüme kavuşacak. Van Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Ali Özvan ile İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Seyfullah Şağban beraberindeki heyetle Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas’ı ziyaret ederek ilçenin imar alanındaki ihtiyaçları konusunda bilgi aldı. 

13 ilçede vatandaşlara hizmet etmeye devam ettiklerini vurgulayan Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Ali Özvan, “Sayın Valimizin talimatları doğrultusunda Büyükşehir Belediyemizce ayrım yapmaksızın tüm İlçelerimize hizmet etmeye devam ediyoruz. Bahçesaray ilçemizin de diğer ilçelerimiz gibi turizm anlamında ciddi bir potansiyeli var ve bu potansiyel doğru planlamayla hak ettiği değeri kazanacak. Bu anlamda imar planları bu potansiyeli ortaya çıkaracak en önemli etmendir. Bahçesaray’ın birçok yatırıma imar planlarının yetersiz olması nedeniyle kavuşamadığını biliyoruz. Onun için de imar planı çalışmalarını önemsiyoruz” dedi.

Bahçesaray’ın imar planları 1992'de İller Bankası tarafından yapıldığını hatırlatan İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Seyfullah Şağban ise, “İlçemizde sadece 1/1000 ölçekli imar planı var. Ancak söz konusu imar planının zeminde karşılığı yoktur. Ekim ayı meclis toplantımızda Bahçesaray ilçemize 1/5000 ölçekli nazım imar planı yapılması için karar alındı. Ardından çalışmalara başladık. Plana esas jeolojik etüt çalışmalarına hazırlık yapıyoruz. İnşallah Bahçesaray’a uygun, kamu ve özel yatırımcıların önünü açan bir imar planı hazırlayacağız” şeklinde konuştu. 

Van'ın ilk imar yönetmeliği hazırlanıyor!