Van Başkale'deki deprem konutları kısa sürede tamamlanacak!

Van Başkale'deki deprem konutları kısa sürede tamamlanacak!Van'ın Başkale ilçesinde depremzedeler için inşa edilen deprem konutların yapımı tüm hızıyla devam ediyor. Deprem konutları kısa süre içerisinde depremzedelere teslim edilecek. 


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İran'ın Hoy kentinde geçen sene meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin yıkıma sebep olduğu Van'ın Başkale ilçesinde depremzedeleri sıcak yuvalarına yerleşecek. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; yıkılan veya ağır zarar gören evlerin yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, bu sene  TOKİ  tarafından inşa edilmesi planlanan 94 konutun 64'ünün inşaatın tamamlanmak üzere. Halkın hayvancılıkla geçimini sağladı mahallelerde ahırları yıkılan depremzedeler için ihalesi biten 420 ahırın inşaat çalışmaları sürüyor. 

"64 konutun yapımı tamamlanmak üzere"

Vali Mehmet Emin Bilmez, Başkale ilçesinde 19 ve Saray ilçesinde 6 mahallede yaşayanların depremden etkilendiğini anımsattı.

Depremin hemen ardından vatandaşların yaralarının sarılması için devletin tüm kurumlarının seferber edildiğini hatırlatan Bilmez, "Depremden etkilenen mahallelerde çalışmaların büyük bir kısmı tamamlandı. Bu mahallelerde 'Genel Hayata Etkililik' kararı verildi. Zarar gören yapılar erkenden tespit edildi. Konutlar için hak sahipleri belirlendi. En son aşamada 1015 hak sahibi tespit edildi. Bunlardan 350 kişi evraklarını tamamladı. Bu vatandaşlarımız için ilk etapta 94 ve 420 ahırın ihalesi yapıldı. Şu an 64 konutun yapımı tamamlanmak üzere." dedi.

Söz konusu mahallelerde inşaat çalışmalarının hızlandırıldığını belirten Bilmez şunları söyledi: 

"Bu yıl sonuna kadar inşallah 94 konutu tamamlayacağız. Geri kalan etaplar için de evraklarını hazırlayanlar için inşallah ihaleye çıkılacak. Kendi yerini gösterenlerin konutu vatandaşların belirlediği yere yapılıyor ama bu yerin sorunsuz olması gerekir. Bireysel yer öneremeyenlere de toplu yerde konut yapılacak. Yapımı tamamlanan konutlarımızı önümüzdeki aydan itibaren yer yer teslim etmeye başlayacağız. Hayvanları telef olanlara da yardımlar daha önce yapılmıştı. 2 bin civarında küçükbaş hayvan telef olmuştu. Şimdi de ahırı yıkılanlara ahır yapılıyor."

Van Başkale

"Konutlar bölgesel iklim şartlarına uygun olarak inşa ediliyor"

Proje Müdürü Nevzat Şimşek de "Konutlar bölgesel iklim şartlarına uygun olarak inşa ediliyor. Gayet konforlu. 2 oda, 1 salon, mutfak, tuvalet ve banyosu bulunuyor. 89,5 metrekare brüt, 75 metrekare de net alanı var. 6,5 metrekare terası bulunuyor. Konutları yıl sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

"Keşke depremden önce de evlerimiz böyle olsaydı"

Depremzede Sefer Yılmaz ise devletin depremin ardında kendilerini yalnız bırakmadığını ve tüm imkanlarıyla yanlarında olduklarını söyleyerek "Konutlarımız da bitme aşamasına geldi. En yakın zamanda evlerimize kavuşmak istiyoruz. Daha önce taş ve topraktan evlerde kalıyorduk. Şimdi rahat ve konforlu evler yapılıyor. Keşke depremden önce de evlerimiz böyle olsaydı. Bundan sonra inşallah evlerimiz güzel olacak, güzel bir yaşantımız da olacak. Allah devletimizden razı olsun." dedi.

Van Başkale halkı yeni evlerine kavuşmayı bekliyor!