Van'da deprem sonrası inşa edilen konutlar meclis gündeminde!

Van'da deprem sonrası inşa edilen konutlar meclis gündeminde!CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Van'da meydana gelen depremler sonrasında inşa edilen konutlara ilişkin soru önergesi hazırladı. Bingöl sorularını Başbakan Yıldırım'a iletti..


Van


CHP  Ankara  Milletvekili Tekin Bingöl, Van'da meydana gelen depremler sonrasında inşa edilen konutlara ilişkin soru önergesi hazırladı. Bingöl sorularını Başbakan Yıldırım'a iletti.


Bingöl önergesinde "23 Ekim 2011 ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde Van ilimizde 7,2 ve 5,6 şiddetinde iki yıkıcı Deprem olmuş ve bu depremlerde çok sayıda ev, işyeri ve kamu kurumuna ait bina kullanılamaz hale gelmiştir? Depremin ardından, evleri kullanılamaz hale gelen vatandaşlarımızın barına sorununa çözüm bulmak amacıyla TOKİ, Edremit, İpekyolu, Tuşba ve Erciş ilçelerinde konutlar inşa etmiştir. Aradan geçen 5 yıllık süreçte depremin yaralarını sarmaya çalışan Van'lı kardeşlerimiz terör sorunuyla ve ekonomik sorunlarla derinden yara almıştır." diyerek 8 soru sordu.


Bingöl'ün soruları


1.  TOKİ  tarafından inşa edilen bu konutların daire başı ve metrekare olmak kaydıyla maliyeti ne kadardır?


2. Toplam hak sahibi kaç kişidir / Hak edenlerden kaç kişi bu konutlardan almıştır?


3. Vatandaşa verilen konutların ödeme süreleri nedir, minimum ve maksimum aylık ödemeleri ne kadardır?


4. Bu konutların vatandaşlara 1+1, 2+1 ve 3+1 olmak üzere tüm vergiler dahil satış bedeli ne kadardır?


5. Konutların satışından sonra bu güne kadar kaç vatandaşımız bank borcu, aidat ve yakıt parasını ödeyemedikleri için icralık olmuştur?


6. Ödeme yapamadığı için hak sahipliği sona eren var mıdır? Var ise kaç kişidir?


7. 2011 yılında yaşanan bu deprem sonrası Van ilimiz hangi gerekçelerle Afet Bölgesi ilan edilmemiştir?


8. Yaşanan tüm bu olumsuzluklar karşısında Van'lı vatandaşlarımızın bu açmazdan çıkabilmeleri için Hükümetiniz tarafından bir af veya iyileştirme yapılması planlanmakta mıdır?