08 / 06 / 2023

Vatandaş borç batağına saplanırken Bankaların karı 6 ayda yüzde 400 arttı

Vatandaş borç batağına saplanırken Bankaların karı 6 ayda yüzde 400 arttı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun açıkladığı verilere göre Haziran ayı sonunda Türk bankalarının aktif büyüklüğü yüzde 27,1 artarak 11 trilyon 713,9 milyar lira olarak hesaplandı. 2022 yılının ilk 6 ayında sektör karını yüzde 400 artırdı.Türkiye, büyük bir buhranın içinde boğuşurken bankacılık sektörü ise tarihi bir kar elde etti.

BDDK, Haziran 2022 dönemine ilişkin "Türk Bankacılık Sektörünün Konsolide Olmayan Ana Göstergeleri" raporunu kamuoyuna açıkladı.

Kira, elektrik, doğalgaz derken faturalarla uğraşan vatandaş ayın sonunu nasıl getireceğini bilemez oldu, soluğu bankalarda aldı.

Ekonomik dar boğazda nakit sıkıntısı çeken ve kredi, nakit avans ve kredi kartı kullanımına yüklenen vatandaş adeta borç batağına saplanırken, BDDK’nın açıkladığı verilere göre bankalar 2022’nin ilk 6 ayında karını yüzde 400 artırarak 169,1 milyar liraya çıkardı.
 

https://www.ticarethaneistanbul.com/


Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön