Veryeriler İnşaat, Alaçatı'da taş evlerle marka oldu!

Veryeriler İnşaat, Alaçatı'da taş evlerle marka oldu! Veryeriler İnşaat, Alaçatı'da taş evlerle marka oldu!

Rum mimarisinden izler taşıyan taş evlerle bir marka haline gelen Veryeriler İnşaat, farklı projeleriyle Alaçatı’nın nabzını tutmaya devam ediyor. Veryeriler İnşaat, Alaçatı'da taş evlerle marka oldu...

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Rum mimarisinden izler taşıyan taş evlerle bir marka haline gelen Veryeriler İnşaat, farklı projeleriyle Alaçatı’nın nabzını tutmaya devam ediyor.


Yazları ünlü isimlerin akınına uğrayan tatil beldesi Alaçatı, sörf merkezi, denizi ve ünlü mekanları dışında en çok dokusuyla dikkat çekiyor. Pek çok firma Alaçatı’da projelere imza atsa da aralarında biri var ki, Alaçatı’nın nabzını o tutuyor: Veryeriler İnşaat. Dokuyu bozmadan Rum mimarisinden izler taşıyan ünlü taş evlerini yaklaşık 12 yıldır farklı projelerde sunan firma 2014 yılında projelere 10 milyon dolar yatırım yapmış.

 

“2002 yılında Alaçatı’da inşaata başlayacağımı söylediğimde herkes bana deli dedi. Taş ev yapılır mı diye sordular” diyen Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri, şu an taş ev denildiğinde Alaçatı’da ilk akla gelen isim. Alaçatı’dan kim ev almak isterse ilk onun evlerine bakıyor ve ondan yardım istiyor. Şu ana kadar yaklaşık 400 eve imza atan Veryeri’nin projelerindeki evlerin fiyatları 300 bin euro ile yaklaşık 750 bin euro arasında değişiyor.

 

Veryeriler İnşaat’ın temelleri, 1949 yılında Mehmet Veryeri tarafından İzmir’de kurulan küçük bir kereste atölyesi ile atılmış. Daha sonra şirketin hacmini ve faaliyet kollarını genişleten Mehmet Veryeri, 1965 yılında da inşaat sektörüne adım atmış, 1989 yılında ise Veryeriler İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurmuş. “Alaçatı benim gözbebeğim” diyen Alpan Veryeri de, babasının izinden giderek Alaçatı’nın ruhunu yaşatmaya devam ediyor.Veryeri’nin Alaçatı’daki yeni projeleri ise şimdiden hazır. Önümüzdeki sene yaklaşık 53 ev projesinden bahseden Veryeri, projeleri de 2014-15, 2015-16 olarak ikiye ayırmış. Konum olarak Hacımemiş, Yeni Mecidiye, Alaçatıport’ta yer alan yeni projelerden biri de Çeşme’de yer alıyor. Bu projelerden en dikkat çekeni Ayasaranda Koyu’nda yer alan Quattordici. Her villa ve rezidansın göz alıcı manzaradan ve denizden aynı oranda yararlanabilmesi için evlerin konumlarının özenle ayarlandığı projede, minimalist anlayışla yorumlanmış sekiz dubleks villa ve altı rezidans bulunuyor. Bunun dışında Veryeri’nin Alaçatı 11 / Loft, Alaçatı 41-42 projeleri yeni ve şu anda devam eden projeleri. Alaçatı 14-15, Alaçatı Porto Dieci ve Alaçatı Değirmen Taş Evler de teslim tarihleri 2015’e kadar uzayan projeler arasında.

 

Veryeri, rakiplerinden ayrılan en büyük özelliklerinin mevsimlik değil, yaz-kış yaşanabilen taş evler yapmaları olduğunu söylüyor. Firma, Alaçatı’da oluşturduğu yeni mimari doku içinde kesme taşlarla, ahşabın sıcaklığını bir araya getiriyor. Bu kombinasyonun evlerin kışın sıcak yazın da serin tutma özelliğini sağladığını ifade eden Veryeri, doğal taşları 50x50 boyutlara getirerek yığma yöntemiyle inşaat yaptıklarını belirtiyor. “Taş kullanılan yapılarda, iç ve dış cephelerde sıva, badana ve benzeri uygulamalara gereksinim duyulmaz. Uygulandıktan sonra günden güne taşların birbirine kenetlenmesi ile yapı daha da sağlamlaşır. Biz bu taşları tamamen el işçiliği ile şekillendirip 60 cm kalınlığında duvarlar oluşturarak kullanıyoruz” diyor Veryeri. Veryeri’nin söylediğine göre de “büyük şehirlerden uzaklaşıp, huzuru, eğlenceyi, doğalı bir arada yaşamak isteyenlerden” oluşan bir müşteri profilleri var. Yüzde 90 oranda İstanbullulara, yüzde 3 de yabancılara ev sattığını söyleyen Veryeri’nin İzmir’den müşteri oranı düşük.

 

Veryeriler İnşaat’ın yaptığı evlerin rağbet görme nedenlerinden biri de özel taleplere göre tasarımı revize etmeleri. Veryeri bir Amerikalı müşterisi için evin salonuna bowling salonu yaptığını söylüyor. Bir diğer özellikleri ise, Home 365 Ev Hizmetleri servisi. Alaçatı’da müşteriye özel hizmet/servis işi; ev, bahçe, havuz bakım hizmeti ve özel alışveriş, kuru temizleme, araba kiralama, rezervasyon (consierge) hizmetlerinin verileceği bir şirket kuran Veryeriler, müşterinin ve evinin ihtiyacına göre yıllık paket sözleşmeleri hazırlıyor. Bir yıl boyunca paketin içeriğine göre tüm bakımdan, hizmetlerden ve evin güvenliğinden sorumlu olan firma bu sayede eski müşterilerine yenilerini katıyor. Alaçatı’daki arsa fiyatlarına da değinen Veryeri, metrekaresi 5 bin liradan satışlar olduğunu söylüyor. Bu yıl piyasanın diğer yıllara göre durgun olduğunu belirtse de yeni projelerin çoğunun satışı gerçekleşmiş.


Fortune 

pus