13 / 08 / 2022

Yabancı yatırımcıların adresi Türk gayrimenkul sektörü oldu!

Yabancı yatırımcıların adresi Türk gayrimenkul sektörü oldu!

Konut satışlarıyla ilgili önemli açıklamalar yapan Acce Luxury Homes Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dilber, "Yabancı yatırımcıların adresi Türk gayrimenkul sektörü oldu" dedi.Ülkemizde gayrimenkul satışları yatay seyrine devam ederken, yabancı yatırımcıya yapılan satışlarda geçen seneye göre yüzde 65 oranında artış görüldü. Konut satışlarıyla ilgili önemli açıklamalar yapan Acce Luxury Homes Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dilber “Bu yılın ilk 7 ayında toplam satış, 650 bin seviyesini gördü. Ancak geçen yıl, bankaların uyguladığı kampanyalar ile daha iyi rakamları görmüştük. Yılsonuna kadar yine 1 milyon seviyesi aşılacaktır. Burada en çok dikkat çeken nokta ise yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisi. Geçen yıla göre yabancı satışlarında yüze 65’lik bir artış var. Özellikle Ortadoğu’nun zengin alıcıları gayrimenkul yatırımı için Türkiye’yi tercih ediyor. Hem yaşam koşulları hem de konumu gereği ülkemiz cazip durumda. Bu ilginin artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yabancı yatırımcıların adresi Türk gayrimenkul sektörü oldu!

Yabancı yatırımcıların 250 bin dolar gayrimenkul yatırımı karşılığında ‘vatandaşlık’ alma konusunun satışları artırdığını kaydeden Ali Dilber “Dünyada vatandaşlık almak için büyük gayrimenkul yatırımları yapmak gerek. Ülkemizde çıkan bir kanun ile bu rakam uygun seviyeye çekildi. Bu da yabancıların ülkemizde yatırım yapmasına neden oldu. Ayrıca Türk gayrimenkul sektörü kârlı bir yatırım aracı olarak da karşımızda duruyor. Konut fiyatlarındaki artış ciddi gelir elde edilmesini sağlıyor. Yabancılar sadece oturmak için değil, yatırım için de ülkemizi tercih ediyor” şeklinde konuştu.

GAYRİMENKUL YATIRIMI KARLI MI?

Konut fiyatlarındaki artışlarla ilgili de önemli açıklamalar yapan Ali Dilber “3 yıl önce 1 milyon liraya aldığınız bir ev bugün 2.5 milyon seviyelerine yükseldi. Böyle bir kâr hiçbir yatırım aracında yok. Ne döviz ne de altın… En kârlı yatırım gayrimenkul. Hem kira getirisi var hem de prim yapıyor. Dolayısıyla yatırım yapmayı düşünenlerin ilk tercihi kesinlikle gayrimenkul olmalı. Fiyatların daha da artacağını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yabancı yatırımcıların adresi Türk gayrimenkul sektörü oldu!

KAMU BANKALARINDAN KREDİ TALEP

Kamu bankalarının kredi kampanyası yapması gerektiğini belirten Ali Dilber sözlerini şu şekilde tamamladı: “Şu an stokta biriken bir konut portföyü var. Bu konutları eritmek adına kamu bankalarının vatandaşa uygun faizli ve uzun vadeli kredi açması gerekiyor. Bu sayede ekonomide de bir hareketlenme yaşanacaktır. Nihayetinde gayrimenkul üreticileri de 200 sektöre dokunuyor. Demir çeliğinden çimentosuna, mobilyasından ev elektroniğine kadar birçok alana etki ediyor. Konut satışlarında yaşanacak bir hareketlenme ekonomiye ciddi katkı sunacaktır” 
 

Yabancıya konut satışındaki 250 bin dolar kriteri fiyatları uçurdu!