Yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgisi devam ediyor!

Yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgisi devam ediyor! Yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgisi devam ediyor!

Renaissance Capital'ın Küresel Başekonomisti Robertson: "Yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgisi devam ediyor. Türk lirasının önümüzdeki dönemde değerlenmesini bekliyorum" dedi.


Renaissance Capital’ın Küresel Başekonomisti Charles Robertson, yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisinin devam ettiğini belirterek, Türk lirasının önümüzdeki dönemde değerlenmesini beklediğini söyledi.


Charles Robertson, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk lirasının son 2 yıllık ortalamasına bakıldığında şu anda yaklaşık yüzde 5 daha ucuz seviyede olduğunu gördüklerini ifade etti. 


Gelişen ekonomilere bakıldığında bu seviyelerde fazla para birimi olmadığını, bunun da Türk lirasını kendileri için ilginç kıldığını kaydeden Robertson, "Dolar/TL’de 3,38 seviyelerini görebileceğimizi düşünüyorum. Bu bir haftada da olabilir, 3 ay içerisinde de gerçekleşebilir. Önümüzdeki aylarda Türk lirasının daha iyi bir performans göstermesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.


Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisinin devam ettiğini belirten Robertson, Türk lirasının önümüzdeki dönemde değerlenmesini beklediğini söyledi.


- "Fon yöneticisi olsaydım (Türk tahvilleri) satın alırdım"

Charles Robertson, yatırımcı için Türkiye'nin hala kar getirisi yüksek bir alternatif olduğunu vurgulayarak, Türk tahvillerinin hala 2 haneli getiri sağladığını, bunun da gelişen ve gelişmekte olan ekonomiler içerisinde çok sık rastlanır bir durum olmadığını söyledi. Robertson, "Fon yöneticisi olsaydım satın alırdım." dedi. 


Türkiye’de enflasyonun gelecek dönemde düşüş eğiliminde olmasını beklediğini kaydeden Robertson, şu değerlendirmelerde bulundu:


"Yakın zamanda 30 farklı sabit getirili tahvil yatırımcısı ile görüştüm. Türk tahvillerine ilgi var. Bazıları, geçtiğimiz haftalarda, şimdiden yatırım yapmış durumda. Bu alanda bir iştah söz konusu. Enflasyondaki düşüş bu duruma yardımcı oldu. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde enflasyonda düşüş ihtimali var."


AA