19 / 08 / 2022

Yabancılar konut yatırımını seviyor!

Yabancılar konut yatırımını seviyor!

TÜİK, Kasım ayı konut satış rakamlarını az önce açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27 oranında artarak 89 bin 626 oldu.TÜİK, Kasım ayı konut satış verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, Türkiye genelinde konut satışları 2018 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27 oranında artarak 89 bin 626 olarak kaydedildi. 

İpotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85,7 azalış göstererek 5 bin 324 olarak gerçekleşti. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 5,9 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117,1 artarak 4 bin 672 oldu. 

Yabancılar konut yatırımını seviyor!

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:
"Yabancıya satış ihracat kapsamına alınırsa sektörün önü açılır"

Gayrimenkul almanın en iyi yatırım olduğunu bilen yabancılar yine bizi yanıltmadı. Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117,1 artarak 4 bin 672 olduğunu görüyoruz. 11 aylık satış rakamı 35 bini buldu. Daha önce de söylediğimiz gibi bu bize, yıllık konut satış rakamının 40 bine ulaşmasının hayal olmadığını gösterdi.  Körfez ülkelerinden yoğun talep devam ediyor. Özellikle 1 milyon dolar gayrimenkul yatırımı yapan yabancıya Türk vatandaşlığı hakkı tanınmasıyla ilgili maddenin düzenlenerek rakamın 250 bin dolara düşürülmesi çok isabetli bir karar oldu. Diğer taraftan döviz kurlarının yabancılar ve tasarrufunu dövizde değerlendiren Türk vatandaşları lehine gelişme göstermesi de bu rekor artışın bir diğer nedeni oldu. Bunun etkilerini zamanla daha iyi ve artan şekilde göreceğiz. Burada önemli olan yabancıya gayrimenkul satışının ihracat gibi görülmesi ve döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamına alınması. Bu uygulamanın sektöre ciddi katkı sağlayacak bu sayede daha rahat tanıtım yapmak mümkün olabilir ve Türk Eximbank kredisi kullanılabilir. Böylece sektörün önü açılır.

Yabancılar konut yatırımını seviyor!

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:
"Yabancı yatırımcı sadece konuta değil, içine de ciddi para harcıyor" 

2018 yabancılara konut satışında çok iyi geçti, özellikle geçen ay aylık bazda ilk kez 6 bin adedin üzerine çıkılarak rekor kırıldı. Şimdi kasım ayı verileri geldi, rakamlar son derece sevindirici. TÜİK verilerine baktığımızda; yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117,1 artarak 4 bin 672 olduğunu görüyoruz. Özellikle Ortadoğu ülkelerinin ilgisi belli bir standarda oturdu. Yabancı yatırımcıyı sadece 'konut alıyor' şeklinde düşünmemeli. Yabancılar, bu evlerin içinin döşenmesi için çok ciddi para harcıyorlar. Örneğin; bu yılın ilk 10 ayında Türkiye'den aldıkları konuta ortalama 850 bin lira ödeyen bir yabancı; iç dekorasyon, beyaz eşya, mutfak aletleri, döşeme gibi ihtiyaçları için sadece ev eşyasına 150 bin lira harcadı. Yılın 10 ayında yabancılara 30 bin 431 adet konut satıldığını dikkate alırsak, bu evlerin içinin döşenmesi için ödenen ve ödenecek tutarın 4,5 milyar lirayı aştığını söylemek mümkün olur. Bu harcamalar sayesinde Türkiye'de birçok alt sektör kazanıyor. Yabancıya satışı bu çerçevede düşünmek ve satışları artırmak için gereken tüm kolaylıkları sağlamak gerek. 
 

Kasım'da 4 bin 672 konut yabancılara satıldı!

2018 Kasım'da 89 bin 626 konut satıldı!