Yabancılar konutta Antalya, İstanbul ve Aydın'ı tercih ediyor!

Yabancılar konutta Antalya, İstanbul ve Aydın'ı tercih ediyor!

TÜİK verilerine göre, 2013 yılı itibarı ile toplam 1 milyon 157 bin 190 adet konut satışının 12 bin 181 adedinin yabancılara yapıldığını belirterek, "Yabancıya satışta Antalya başı çekiyor, Antalya'yı İstanbul ve Aydın takip ediyor" ...


TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, TÜİK verilerine göre, 2013 yılı itibarı ile toplam 1 milyon 157 bin 190 adet konut satışının 12 bin 181 adedinin yabancılara yapıldığını belirterek, "Yabancıya satışta Antalya başı çekiyor, Antalya'yı İstanbul ve Aydın takip ediyor" dedi. 


AA muhabirine mütekabiliyet sonrası yabancıya satış rakamlarını değerlendiren Maya, TÜİK verilerine göre, 2013 yılı itibarı ile toplam 1 milyon 157 bin 190 adet konut satışının 12 bin 181 adedinin yabancılara satıldığını vurgulayarak, bu rakamlar içinde inşaatı devam eden ve henüz tapuya dönüşmeyen satışların dahil edilmediğini söyledi. 


Maya, toplam konut satışının içinde yabancı satışlarının yaklaşık yüzde 1 gibi oldukça küçük bir hacim yarattığının görüldüğünü, bu satışlar içinde önceki yıllarda olduğu gibi Antalya'nın başı çektiğini, İstanbul'un ikinci sırada, Aydın'ın ise üçüncü sırada yer aldığını dile getirerek, yabancıların halen ikincil konut ve emekli evleri kapsamında Güney ve Ege illerini tercih ettiğini, İstanbul'un ise mevcut potansiyeli nedeniyle ikinci sırada yer aldığını dile getirdi. 


Gayrimenkul sektörünün bu noktadaki hedefinin Ege ve Güney bölgeleri dışında İstanbul,  Ankara  gibi büyük metropollerde yapüan yeni konut projelerinde yabancı alıcı portföyüne de hitap etmek olduğunu belirten Maya, yurt dışındaki emlak komisyoncuları ile yapılan anlaşmalar, temsilcüikler, yurt dışı fuarlara katılım gibi göstergelerin bu noktada pazarın oluştuğunu gösterdiğini dile getirdi. 


Bireysel ya da kurumsal yabancüarın tercihleri Maya, bireysel yatırımcılar nezdinde yıllardır Güney bölgesindeki ikincil konut yatırımı ile ilgili yabancıların ilgisinin devam ettiğine işaret ederek, temiz hava, güzel iklim, ucuz ülke ve etkili doğa güzellikleri ile yabancüarın bu anlamdaki güney bölgelerine etkisinin devam ettiğini vurguladı. 


Markalı konut projeleri ve Mütekabiliyet yasası ile birlikte artık İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde projelerden daire alan bireysel yatırımcı sayısında da bir artışdan bahsedilebileceğini anlatan Maya, şunları ifade etti: "Geçtiğimiz 2 yıllık dönemde İstanbul'daki markalı konut projelerinde yabancılara yapüan satışın yaklaşık projelerin yüzde 10' una tekabül ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu şekildeki bireysel alımlarda daha çok yabancıların belli bir dönem ikamet edip diğer zamanlarda uzun dönemli kiralama yaparak aynı zamanda gelir elde edebilecekleri konut alımlarını tercih ettiklerini görüyoruz. 2013 yılı içinde iç pazarda satüan konutların dışında, geliştirme firmaları ve müteahhitler yurtdışında katıldıkları fuarlar ve anlaştıkları pazarlama firmalarını kullanarak bu anlamda satış hacimlerini artırmayı başardüar." Üst gelir grubu yabancı bireysel yatırımcıların özellikle İstanbul özelinde deniz manzaralı, kent merkezindeki bölgeleri tercih etme eğilimini gösterdiğini belirten Maya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu durumdan Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Ataşehir ve Zeytinburnu ilçelerinin etkilendiğini söyleyebiliriz. Daha düşük rakamlarda bir yatırım yapmak isteyen bireysel yatırımcılar tercihlerini Bahçeşehir ve Ispartakule gibi alt merkezlerden yana kullandı.Kurumsal yatırımcı tarafında ise yabancıları ikiye ayırmak mümkün. İlki bitmiş projeden belirli bir iskonto ile toplu bağımsız bölüm alıp belli bir zaman sonra bu bağımsız bölümleri hem iç piyasada hem de kendi ülkelerindeki bireysel yatırımcılara belli bir prim ile pazarlamak şeklinde. Burada kurumsal yatırımcının toplu alım yaptığı için aldığı iskonto ve gayrimenkulün zaman içinde yaptığı prim nedeni üe iki yönlü bir kazanç oluşturduğunu söylemek mümkün. Bu tarz kurumsal yatırımcıyı zorlayan nokta burada toplu alım yapmak istediği her proje marka gücü, finansman gücü ve elde kalan konut stokuna bağlı olarak bazen hiç iskonto yapamayabiliyor." Ankara Son Söz