03 / 06 / 2023

Yabancıya gayrimenkul satışında önemli düzenleme!

Yabancıya gayrimenkul satışında önemli düzenleme!

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı yaptığı açıklamada, "Yabancı gerçek kişilerin taraf olduğu gayrimenkul edinimlerine düzenlenecek olan değerleme raporlarına ek düzenlemeler geldi. Tadebis-Web Tapu düzenlemesi bugün itibarı ile ülke genelinde uygulanacak" dedi.Yabancıların taraf olduğu gayrimenkul edinimlerine düzenlenecek olan değerleme raporlarına bazı ek düzenlemeler getirildi. Pilot uygulaması geçen ay turizmcilerin gözde şehri Antalya’da başlayan Tadebis-Web Tapu düzenlemesi 20 Eylül 2021 tarihi itibarı ile Türkiye genelinde uygulanacak. Gerçekleştirilen düzenleme ile ilgili önemli açıklamalar yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Değerleme raporlarına ilişkin taleplerin alınması, bir merkezden değerleme firmalarına dağıtımının sağlanması ve değerleme raporlarının elektronik ortamda hazırlanması konusunda TADEBİS (Taşınmaz Değerleme Bilgi Sistemi) ile Web Tapu uygulaması arasında entegrasyon sağlandı. Yapılan düzenleme ile rapor standardı getirildi. Sistem ile değerleme raporlarında ortaya çıkması muhtemel maddi hataların ortadan kaldırılması hedefleniyor” dedi.

Yabancıya gayrimenkul satışında önemli düzenleme!

Sistem Nasıl İşleyecek?

Sistemin işleyişi hakkında da konuşan Özelmacıklı, “Yabancıların taraf olduğu işlemlerde değerleme raporu talepleri TKGM’nin webtapu.tkgm.gov.tr internet adresinden veya ALO-181 Çağrı Merkezi üzerinden gerçekleştirilecek. Yabancılar taşınmaz değerleme işlemini başlatmak için web tapu sisteminde sol menüde bulunan 'değerleme işlemleri' menüsünden istedikleri işlemi başlatabilecekler. Değerleme takipleri, rapor erişimleri ve yeniden değerleme talepleri bu sayfadan yapılabilecek. İlgilisi tarafından değerleme rapor bedeli ücreti ödenecek. Talep sistem tarafından aynı gün içerisinde iş dağıtım algoritması ile TADEBİS üzerinden yetkili gayrimenkul değerleme kuruluşuna atanacak. Atamaların adil olması için özel bir algoritma kullanılacak”şeklinde konuştu.

Yabancıya gayrimenkul satışında önemli düzenleme!

Yabancılara hazırlanacak değerleme raporları ücretleri ile ilgili olarak önemli açıklamalar yapan Özelmacıklı, “Rapor bedelleri 'Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esasları' ile belirlenen ücretlerin 2 katı olarak esas alınacak. Bu ücretin haricinde KDV hariç başka herhangi bir ilave ücret ya da masraf tahsil edilmeyecek. Konut nitelikli taşınmazlar için yetkili değerleme kuruluşa görevlendirmenin yapıldığı gün hariç iki iş gününde, konut dışı diğer tüm nitelikte taşınmazlar için beş iş gününde sonuçlandırılacak” dedi.
 

Yabancıya konut satışı için sınırlama talebi!
Geri Dön