yabancıya gayrimenkul satışı 2021

yabancıya gayrimenkul satışı 2021

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancı yatırımcıların 2020 yılı 1. çeyrek dönem ile 2021 yılı aynı döneminde Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul alımlarını değerlendirdi. Buna göre, 2021 1. çeyrek sonu itibariyle gayrimenkulde Mısır, konutta İran ilk sırada oldu.

Türkiye'den konut alımlarına 'Çindistan' imzası!

Gayrimenkulün değerleme sıralamasında dünya birincisi olan Türkiye’den ev alan ülkeler arasında, Asya ekonomisinin iki büyüyen ülkesi Çin ve Hindistan ilk sıralarda. Toplu alım gerçekleştiren Çinli ve Hintli yatırımcılar, yüzde 150’lere varan değer artışıyla Türkiye’deki fırsatları kaçırmıyor. 

Yabancılar İstanbul tutkunu oldu!

2021'in ilk çeyreğinde Türkiye’de yapılan 12 bin 192 adet gayrimenkul yatırımının yüzde 24,3’ünün vatandaşlık için olduğu belirlendi. Yabancıların gayrimenkul alımlarında en çok tercih ettiği şehir İstanbul oldu.

Yabancılar en çok konutu hangi şehirden aldı?

Türkiye genelinde konut satışları Mart'ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 arttı ve 111 bin 241 oldu. Lüks gayrimenkul brokerı Songül Toprak Özsan, "Mart ayında en çok İranlılara satış yapıldı. İran’ı Rusya, Afganistan ve Kazakistan vatandaşları izledi" dedi.

Gayrimenkul satışlarında yabancıya güven uyarısı!

Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven, yabancıya gayrimenkul satışı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. İşte Ergüven'in o açıklamaları...

Yabancıya satış gayrimenkul sektörüne nefes aldırıyor!

Pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri olan inşaat sektörü yabancıya yapılan satışlarla nefes aldı. Altın Türk Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Altın, bu sürecin uzaması nedeniyle yabancıya konut satışlarının hayati önem taşıdığını dile getiriyor.

Yabancıya gayrimenkul satışlarında usulsüz işlemlerin sayısı artıyor!

Inhouse Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven yabancıya satışlarda usulsüz işlemlerin sayısındaki artışa dikkat çekti...

Antalya'da martta yabancıya konut satışı yüzde 52 arttı!

Turizmin gözde şehri Antalya'da mart ayında yabancıya konut satışı geçtiğimiz yılın mart ayına oranla yüzde 52'lik artış göstererek 889 oldu.

Yabancıya konut satışında rekor kırıldı!

Mart ayı konut satış rakamları açıklandı.  Konut satış rakamlarını değerlendiren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, kent genelinde yabancıya konut satışında Mart ayı rekorunun kırıldığını dile getirdi. 

2021'in ilk çeyreğinde yabancıya 9 bin 887 adet konut satıldı!

2021 yılının Ocak-Mart döneminde yabancıya 9 bin 887 adet rakamına ulaşılırdı Bu rakamla yabancıya konut satışında tarihin en yüksek ikinci çeyrek rakamı görüldü.

Yabancıya gayrimenkul satışında yeni adım!

Mars Investment’ın Genel Müdürü Hakan Bucak, halihazırda gayrimenkul sektöründe yabancı yatırımcıya 250 bin dolarlık yatırım karşılığında tanınan vatandaşlık hakkının 500 bin dolara yükseltilmesinin konuşulduğunu belirtti. Bucak, geçişin kademeli yapılması tavsiyesinde bulundu.

2020 yabancıya konut satışında son 10 yılın en iyisi oldu!

Dünyada 186 ülkeden 184’üne gayrimenkul satışı yapan Türkiye, 2019’un Mart ayından bu yana uygulanan ekspertiz (değerleme) raporu koşuluyla yabancıya fahiş fiyatla gayrimenkul satışını engelledi.

Gayrimenkul satışlarında yabancıya güven uyarısı!

Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven, yabancıya gayrimenkul satışı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. İşte Ergüven'in o açıklamaları...

Alanya'da yabancılara 50 bin taşınmaz satıldı!

Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Alanya'daki yabancıya gayrimenkul satışına ilişkin, "Yabancılar tarafından yaklaşık 50 bin civarında taşınmaz elde edinilmiş. Burada Rusya, Norveç ve Almanya ile Kuzey Avrupa ülkeleri önde gidiyor" diye konuştu.

Doğrudan yatırım, yabancıya konut satışıyla mı sınırlı kaldı?

Dünya gazetesi köşe yazarı Talip Aktaş bugünkü yazısında doğrudan yabancı yatırımları​​​​​​​nı kaleme aldı. İşte Aktaş'ın "Doğrudan yatırım, yabancıya konut satışıyla sınırlı kaldı" başlıklı o yazısı...

Yabancıya konut satışında 2023 hedefi 15 milyar dolar!

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, 2023 için 15 milyar dolarlık gayrimenkul ihracı hedeflendiğini açıkladı. Akbal, bu hedefin uzak olmadığını söyledi ve yabancıya gayrimenkul satışı hakkında açıklamalarda bulundu.

Yabancıların gayrimenkul alımında ilk tercihi Türkiye!

2020 yabancıya gayrimenkul satışında oldukça hareketli bir yıl oldu. INHOUSE Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven, 2021'de bu hareketliliğin daha da artacağını belirtti. 

Türkiye 2020'de yabancıya konut satışında ilk 10'da!

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınının ekonomik etkileri tüm sektörlerde görülse de, Türkiye yabancıya gayrimenkul satışında rekor kırdı.  

yabancıya gayrimenkul satışı 2021 Haberi

yabancıya gayrimenkul satışı 2021

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancı yatırımcıların 2020 yılı 1. çeyrek dönem ile 2021 yılı aynı döneminde Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul alımlarını değerlendirdi. 

Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre; 2020 yılı 1. çeyreği sonunda 2 milyon 147 bin 694 metrekare olan yabancıların gayrimenkul alımları; 2021'in aynı döneminde yüzde 1 azaldı ve 2 milyon 123 bin 438 metrekare olarak kaydedildi. 

Türkiye genelinde, toplam 9 bin 887 adet konut satıldı

Konut satışı özeline bakıldığında TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; 2021 1. çeyrek itibariyle Türkiye genelinde, toplam 9 bin 887 adet konut satışı gerçekleşti. Bu rakamla, 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 9,7’lik bir gerileme kaydedildi. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2020'nin 1. çeyrek itibariyle yüzde 3,2 iken bu oran 2021'in aynı döneminde yüzde 3,8’e...