Türkiye'den konut alımlarına 'Çindistan' imzası!

Türkiye'den konut alımlarına 'Çindistan' imzası!Gayrimenkulün değerleme sıralamasında dünya birincisi olan Türkiye’den ev alan ülkeler arasında, Asya ekonomisinin iki büyüyen ülkesi Çin ve Hindistan ilk sıralarda. Toplu alım gerçekleştiren Çinli ve Hintli yatırımcılar, yüzde 150’lere varan değer artışıyla Türkiye’deki fırsatları kaçırmıyor. 


Koronavirüs salgını sürecine rağmen 2020’de 40 bin 812 yabancıya konut satıldı. Türkiye, dünyanın dört bir yanından yatırımcıların dikkatini çekiyor. 

Ülkemizden alım yapan ülke sıralamasına göre; en çok satış yapılan ülkeler arasında ilk sırada 7 bin 189 konutla İran yer alırken, ardından Irak, Rusya ve Afganistan geliyor. Fakat özellikle son 2 aydır Çin ve Hindistan Türkiye’den toplu gayrimenkul alımlarıyla ön plana çıktı. 

Türkiye

Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak ve Dünya Gazetesi Yazarı Kerim Ülker ile Super Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Gökçiler, yabancıya gayrimenkul satışına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Programda söz alan Gökçiler, “Pandemiye rağmen ülkemiz yabancıya gayrimenkul satışında cazibesini yitirmedi aksine daha çok ilgi çekti” diye konuştu. Son zamanlarda açıklanan raporlara ilişkin de konuşan Gökçiler, adet olarak satış en çok İran’a yapılsa da, metrekare bazında yapılan satışta İngilizler, Filistinliler ve Rusların lider olduğunu belirtti. Gökçiler, “Geçen seneye baktığımızda Türkiye’den en çok konut alanlar, ilk sırada İran olmak üzere İsveç’e kadar gidiyor. Metrekareye baktığımız zaman ise İngilizler, Filistinliler ve Ruslar toplam metrekare anlamında en çok talepte bulunan ülkeler” şeklinde konuştu. 

İSTANBUL,  Ankara  VE ANTALYA’YI TERCİH EDİYORLAR

Toplu konut satışlarında adından söz ettirmeye başlayan ülkelere ilişkin de konuşuldu. Küresel ekonominin yeni gözdesi olan ve hızlı büyüme grafikleri ile isminden “Çindistan” olarak bahsettiren; Çin ve Hindistan, toplu konut alımında artışa geçti ve bu ülkeler arasında ön planda oldu. Çin ve Hindistan’ı, Afrika’nın enerji zengini Nijerya izliyor. TÜİK verilerine göre Çin, 2020'nin Ocak-Eylül döneminde Türkiye’den 659 konut alarak Türkiye’nin pazar alanının genişleyeceği sinyallerini verdi. 

Türkiye

2021 Mart'ta İran 663 satışla ilk sıradayken, Çin 100 adet konut satışıyla 9'uncu sırada olarak listenin üst sıralarına çıkmaya başladı. Çinliler en çok İstanbul, Ankara ve Antalya’yı tercih ederken, bunun yanında Hindistan ve Güney Afrika ülkelerinden de bu şehirlere talep arttı. Bu bölgelerin büyük potansiyele sahip olduğuna vurgu yapan Gökçiler, “Satış konusunda da Nijerya’ya sattığımızda çok heyecanlanmıştık. Sonra bir gördük ki dünyada Hindistan, Pakistan, Brezilya ve Güney Afrika gerçeği var. Buralarda inanılmaz fonlar, inanılmaz yatırımcılar var. Şunu söyleyebilirim ki yaptığımız birçok toplu ve büyük satış Güney Afrika, Çin ve Hindistan’a gerçekleşti” açıklamasında bulundu. 

DÜNYANIN EN FAZLA KAZANDIRAN İLK 3 ŞEHRİ TÜRKİYE’DEN

Türkiye’nin 2020'de, dünya satış fiyatı olarak en çok kar ettiren ülkelerden olduğuna vurrgu yapan Gökçiler, ayrıca markalı konut projelerinin de bu konuya daha fazla katkıda bulunduğunu dile getirdi. TÜİK verilerine göre, dünyada en çok kazandıran ilk 3 şehrin Türkiye’de bulunduğunun altını çizen Gökçiler, “Bu şehirler İzmir, İstanbul ve Ankara. TL bazında yüzde 30-35’lerde, dolar bazında yani markalı konut projeleri bazında baktığımız zaman ise yüzde 45-50’lerde getiri sağlıyor. Biz şunu iddia ediyoruz: 2020’de dünyada satış fiyatı anlamında en çok kar ettiren konut Türkiye’ydi” diye konuştu. 

Türkiye

Konut alımlarının yatırım aracı olarak kullanılmasının Türkiye’de avantajlı olduğunu dile getiren Gökçiler, “Arap ülkelerinden, Avrupa ülkelerinden gelen yabancıların para birimlerinin önemli bir kısmı, çeşitli sebeplerden dolayı TL’den daha değerli. Dolayısıyla satın alınacak projenin 2. elinin kıymetli olması hem yabancılar hem Türkler için çok önemli” dedi.

Türkiye

“KRİPTO PARA KADAR DEĞER KAZANDIRIYOR, ANCAK DAHA GÜVENLİ”

Son zamanlarda ilginin daha da yoğunlaştığı kripto para borsasına ilişkin de konuşan Gökçiler, şunları kaydetti: 

“Coin dediğimiz kripto paralar için şu anda bir merkezi yapı, regülasyon yok. Türkiye’de gayrimenkulde hem müthiş bir kazanç var hem de aynı zamanda merkezi bir yapı var. Tapuyu elinize alıyorsunuz. Gayrimenkulün uzun vadede kazandıracakları, kripto paradan daha garanti ve yüksek meblağlara çıkabilir.”

Yabancılar Türkiye'den hangi gayrimenkulleri alıyor?

Yabancıya satış gayrimenkul sektörüne nefes aldırıyor!