Abdullah Çiftçi: Araplar Türkiye’de konut alımlarına devam ediyor!

Abdullah Çiftçi: Araplar Türkiye’de konut alımlarına devam ediyor! Abdullah Çiftçi: Araplar Türkiye’de konut alımlarına devam ediyor!

Abdullah Çiftçi Gezi Parkı eylemleri sebebi ile 'Araplar'ın Türkiye’de konut alımları nasıl etkilenir' başlığını gündeme taşıdı... Gezi Parkı eylemleri ağaç nedeniyle başladı siyasal bir hesaplaşmaya dönüştü. Başlangıçtaki neden anlamsız kaldı


Gezi Parkı eylemleri ağaç nedeniyle başladı  siyasal bir hesaplaşmaya dönüştü. Başlangıçtaki neden anlamsız kaldı. Hükümetten memnuniyetsiz kitlelerin birleşmesi siyasal bir kriz oluşturdu. Bilgi Çağının ilk sosyal kaosunu Türkiye yaşıyor… Bu süreç Arap konut alıcılarını nasıl etkiler?

Arapların Türkiye’den konut almalarının en önemli nedenlerinden biri Türkiye’nin “güvenli liman” olmasıdır. Gezi Parkı olayları dünyaya olduğundan daha farklı servis ediliyor. El Cezire, CNN International gibi Arapların izlediği TV kanallarının yayınları Arapların zihninde “Tahrir Meydanı” nı canlandırıyor. Acaba bir “Türk Baharı” mı gerçekleşiyor sorusunu gündeme getiriyor.


Araplardaki “Arap Baharı” sendromu yerini “Türk Baharı” sendromuna bırakır mı? El Cezire ve CNN International’ın yayınlarına rağmen Araplar da böyle bir izlenim henüz yok. Bu olayı demokratik Türkiye’deki memnuniyetsiz halkın gösterileri olarak algılıyorlar. Ancak Türkiye’den blok konut alarak kendi ülkelerinde bu konutları satmak isteyen yatırımcı Araplar şu anda bekleyişte. Bu süreç yatırım amaçlı konut almak isteyen Arapları bekletir… Ama oturum amaçlı konut almak isteyen Araplar bu süreçten fazla etkilenmez.

Türkiye, en kötü halinde bile Araplar için kendi ülkelerinden daha güvenli bir limandır. Libya, Irak, Tunus, Suriye, Mısır gibi ülkeler zaten sosyal bir kaosun içindeler… Diğer Arap ülkeleri vatandaşları da, Türkiye’nin mutlaka bu problemi çözeceğine inanırlar…

İstanbul, siyasal sosyal kaoslardan bağımsız dünyanın önemli şehirlerinden biridir. Napoleon Bonaparte “Dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu” demiş misali, İstanbul her siyasetten bağımsız değerli bir şehirdir. Afro-Avrasya coğrafyasının zenginlerinin gözü artık İstanbul’da ve bu süreç bu olguyu tersine çeviremez…

Konut Geliştirici şirketlere mesajım, Araplara blok satışların peşinde koşmayın. Blok alım yapan yatırımcı Araplar bu süreçte aldıkları konutları iade etmek isteyebilirler. Ama bireysel yatırımcılar, oturum amacıyla konut almaya devam edecekler. Arap ülkelerindeki çöl ikliminden bunalan Araplar, Türkiye’nin doğal güzelliklerini keşfetti ve gelmeye devam edecekler. 

Gezi Parkı eylemlerinin başladığı gün Kuveytli büyük bir yatırımcı grubu İstanbul’da idi. Bugün Aradılar, Türkiye’ye yatırımdan vazgeçmedik ama biraz beklemeye aldık dediler. Bugün derneğimizi Arayan iki farklı Arap alıcı, bu süreçten etkilenmediklerini ve konut almak istediklerini söylediler. 

Kısacası, bireysel konut alıcısı Araplar Türkiye’de nasıl bir siyasal atmosfer olursa olsun, alımlarına devam edeceklerdir.

Saygılarımla,


Abdullah Çiftçi


www.abdullahciftci.com