Yabancıya gayrimenkul satışında yeni adım!

Yabancıya gayrimenkul satışında yeni adım!Mars Investment’ın Genel Müdürü Hakan Bucak, halihazırda gayrimenkul sektöründe yabancı yatırımcıya 250 bin dolarlık yatırım karşılığında tanınan vatandaşlık hakkının 500 bin dolara yükseltilmesinin konuşulduğunu belirtti. Bucak, geçişin kademeli yapılması tavsiyesinde bulundu.


Halihazırda gayrimenkul sektöründe yabancı yatırımcıya 250 bin dolarlık yatırım karşılığında verilen vatandaşlık hakkının 500 bin dolar seviyesine artırılacağı gündemde. Dünya'da yer alan habere göre; vatandaşlık hakkının son 3 yılda 1 milyar 880 milyon 500 bin dolarlık döviz girdisi sağladığına dikkat çeken Mars Investment’ın Genel Müdürü Hakan Bucak, yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı veren sınırın 250 bin dolardan direkt 500 bin dolara çıkarılmasının sektör paydaşları açısından zorlayıcı olabileceğini belirtti.

Yabancıya gayrimenkul satışında yeni adım!

Kademeli artış uygulanmalı

Hakan Bucak, “Sektörümüz 3 yılda yabancı yatırımcı satışlarında çok önemli mesafeler kat etti. Sektör paydaşları, şu an 250 bin dolar seviyesinde olan gayrimenkul yatırımı yoluyla vatandaşlık edinimi alt sınırının direkt 500 bin dolara çıkarılması yerine kademeli bir artış yapılmasını öneriyor. Önceden belirlenmiş bir kota sayesinde, ilk aşamada gerçekleşecek keskin geçişin olumsuz etkileri azaltılabileceği gibi kısa ve orta vadede ciddi oranda döviz girdisi elde edebiliriz.” açıklamasında bulundu.

Yabancıya gayrimenkul satışında yeni adım!

Planlı programlı ve kotalı satışlarla sektörün önü açılır

Bucak, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Türkiye, Vatandaşlık Programı kapsamında 250 bin dolar ile rakip ülkeler arasında oldukça uygun pozisyonda yer alıyor. Ancak vatandaşlık edinimi asgari yatırım sınırının sert bir geçişle 500 bin dolar yapılması durumunda konut satışları olumsuz etkilenebilir. Böyle keskin bir artış yerine örneğin 10 bin ila 20 bin civarında 'konut satış kotası' koymak tercih edilebilir. Akabinde bu kotaya özel ve sınırlı olmak kaydıyla 350 bin dolarlık bir geçiş fiyatı belirlenebilir. Böylece yatırımcı nezdinde vatandaşlık programındaki ani değişikliklerden kaynaklanabilecek olumsuz gelişmelerin de önüne geçilebilir.” dedi.

Yabancıya gayrimenkul satışında yeni adım!

3 yıldır uygulanıyor

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe 250 bin dolarlık yatırım karşılığında vatandaş olma hakkı tanıyan uygulama, satışları hızlandırdı. 2018’de 1 milyon dolar olan asgari yatırım sınırının 250 bin dolara çekilmesiyle, 3 yılda 7 bin 312 yabancı, 1 milyar 880 milyon 500 bin dolarlık taşınmaz yatırımı yaptı ve ürk Vatandaşlığı hakkı kazandı. 64,4 milyar dolar işlemin döndüğü gayrimenkul sektöründe 6 milyar doların üstünde yabancının ilgisi cirosal bazda yüzde 10’a gelmesi çok önemli bir gösterge olarak dikkat çekiyor. Aralarında İran, Pakistan Libya, Katar, Malezya, Suudi Arabistan, Ürdün, Çin’in de yer aldığı dünya çapında 170’den fazla farklı uyruktan yatırımcılar Türkiye’de yatırım yapmayı tercih etti.

100 bin doların üzerinde gayrimenkul alan yabancıya, 5 senelik ikamet izni verilsin!

Markalı konut satışlarının yüzde 7'si yabancılara yapıldı!

2020 yabancıya konut satışında son 10 yılın en iyisi oldu!