01 / 07 / 2022

Yabancıya konut satışında hileli satış yapan firmalar için seferberlik başlatılıyor!

Yabancıya konut satışında hileli satış yapan firmalar için seferberlik başlatılıyor!

Mars Investment’ın gündeme taşıdığı “Konutta Yasadışı Vatandaşlık” konusu, Ticaret Bakanlığı ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün takibine alındı.Mars Investment’ın gündeme getirdiği “Konutta Yasadışı Vatandaşlık” konusu, Ticaret Bakanlığı ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından takibe alındı.

Mars Investment Kurucusu ve Genel Müdürü aynı zamanda GİGDER Yönetim Kurulu Üyesi olan Hakan Bucak’ın Ticaret Bakanlığı’na yaptığı çağrıya karşılık verildi. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, konuyla ilgili olarak Hakan Bucak’tan detaylı bilgi alarak düğmeye bastı.

Mars Investment Kurucusu ve Genel Müdürü aynı zamanda GİGDER Yönetim Kurulu Üyesi olan Hakan Bucak, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Mars Investment olarak gündeme getirdiğimiz “Konutta Yasadışı Vatandaşlık” konusuna devletimiz sahip çıktı. Bizlerden detaylı bilgi alarak harekete geçtiler. Konuya ilişkin farkındalık yarattık. Devletimizin tüm birimleri tarafından bir seferberlik başlatılıyor. Bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak için yeni bir sertifikasyon sürecine ihtiyacımız var. Konuyu yakından takip ediyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, yasa dışı finans sistemleri tarafından yabancıya vatandaşlık hakkı veren 250 bin dolarlık yatırım tutarı şartının, 175 bin dolar olarak gösterildiği hileli bir kampanya yürütüldüğünü dile getiren Hakan Bucak, “Yurt dışında 175 bin dolar ile yüzde 10 kira gelir garantisi” sloganıyla hileli kampanya yapıldığını görüyoruz. Bu firmaların Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilip bir an önce yasaklanması gerekiyor. Bu tür asılsız reklamlar, ülkemizin ve sektörümüzün tanıtımına zarar veriyor!” demişti.

Hakan Bucak’ın bu uyarısı hileli kampanya yürüten firmaları, bakanlık ve ilgili devlet daireleri de anlamda takibe aldı. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi de bu konunun takipçisi olacaklarını ve ciddi anlamda bu konuya bulaşan kişilerin hukuki ve mesleki bir çok yaptırıma hedef olacaklarını Hakan Bucak ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler daire Başkanı Gökhan Çanakçı YouTube üzerinden yaptıkları yayında duyurdu.

Gayrimenkul ve inşaat sektörünün Türkiye’nin dünyadaki vitrinine çok büyük bir değer kazandırdığını anımsatan Mars Investment Kurucusu ve Genel Müdürü aynı zamanda GİGDER Yönetim Kurulu Üyesi olan Hakan Bucak, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

Devletin tüm birimleri devrede

“Yabancıya konut satışı, Türkiye imajını doğrudan etkiliyor. Bu noktada yabancıya konut satan acente firmaların ve çalışanlarının belli bir eğitim diplomasına sahip olması ve belli bir sertifika sisteminden geçmesi gerekiyor. Ticaret Bakanlığı ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü konuya ilişkin yaptığımız çağrıyı dikkate aldı. Söz konusu yasa dışı işlemi yapan firmalar için soruşturma başlatıyor. Sonraki aşamada Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği de devreye girdi. Sektöre belirli bir standart getirmek için çalışmalar yürütülüyor. Yasal olmayan yöntemlerle konut satışı yapanlarla ilgili olarak devletimizin tüm birimleri adeta seferberlik başlattı. Mars Investment olarak bu seferberlikte biz de varız.”

Seferberliğe davet çağrısı


Türkiye’nin gayrimenkul konusunda marka değerini artırmak için belli kriterler getirilmesi gerektiğine değinen Hakan Bucak,”Emlak firmalarının çalışanları için eğitim programları sertifikasyonlar geliştirilmesi noktasında GİGDER’in önemli çalışmaları var. Bu çalışmalara destek verilmesi çok kıymetlidir” diye konuşarak gayrimenkul ve inşaat sektörünün tüm paydaşlarını seferberliğe davet etti.

Yabancıya konut satışı Ekim ayında yüzde 23,1 arttı!