Yağcıoğlu Apartmanı’nın müteahhitlerinden korkunç itiraf!

Yağcıoğlu Apartmanı’nın müteahhitlerinden korkunç itiraf!İzmir depremiyle ilgili tutuklu 7 şüpheliden 2’si, yıkılan Yağcıoğlu Apartmanı’yla ilgili gerçekleri anlattı. Şüpheliler, "İnşaat yapım sürecinde ve sonrasında zeminde su birikmesini fark ettik. Buna rağmen inşaata devam edip tamamladık" itirafında bulundu.


İzmir depremiyle ilgili tutuklu 7 şüpheliden 2’si, yıkılan Yağcıoğlu Apartmanı’yla ilgili gerçekleri anlattı. Sabah Gazetesi'nden Mustafa Sait Özkan'ın haberine göre; 11 can kaybının olduğu Yağcıoğlu Apartmanı'nın müteahhidi Ş.A. ve fenni mesulü O.A.,  korkunç bir itirafta bulundu. O.A., "İnşaat yapım sürecinde ve sonrasında zeminde su birikmesini fark ettik. Buna rağmen inşaata devam edip tamamladık" diye konuştu. 

Savcılığın yaptığı değelerlendirmede, Yağcıoğlu Apartmanı'nın bodrum katında bulunan soğuk hava deposu daha sonra bölümleştirilerek kömürlüğe dönüştürüldü. Yağmur yağdığında burada biriken su, dalgıç pompa sistemleriyle tahliye edilebildi. Bina altında ikisi aktif olmak üzere toplam 4 adet işyeri bulunuyordu.

VEFAT EDEN BABASINI SUÇLADI

37 can kaybı olan Rıza Bey Apartmanı'nın müteahhidi H.Ö. tutuklandı ancak fenni mesul A.B. henüz yakalanamadı. Soruşturma kapsamında 30 can kaybı olan Emrah Apartmanı'nın müteahhidi M.U. ağır yaralı olarak tedavi altına alındı. Şüpheli H.U. hakkında ise ağır sağlık sorunları nedeniyle gözaltı işlemi uygulanmadı ve adli kontrol kararı verildi. Gözaltı işlemi sağlığı yerine geldikten sonra gerçekleştirilecek. 11 can kaybı olan Barış Sitesi'nin müteahhidi A.İ. ise 20060 yılında hayatını kaybetmişti. 

Fenni mesul E.İ. de buradaki tek şüpheli oldu. Adli kontrolle serbest bırakılan E.İ. ifadesinde kendisinin değil vefat eden babasının fenni mesul olduğunu, kendisinin bir başka site olan Cumhuriyet Sitesi'nin fenni mesulü olduğunu öne sürdü. Savcılık bu savunmanın suçtan kurtulmaya yönelik olduğu değerlendirmesinde bulunurken, babası A.İ.'nin hem müteahhit hem fenni mesul olamayacağı kaydedildi.

İzmir'de yıkılan apartmanların müteahhitleri: İnşaatı o zamanın şartlarına göre yaptık!