Yatırımcıların gözdesi Kapaklı ve Büyükyoncalı

Yatırımcıların gözdesi Kapaklı ve BüyükyoncalıBüyük sanayicilerin yoğun ilgi gösterdiği Kapaklı ve Büyükyoncalı'da arsalar sürekli değer kazanıyor. Yapılan yatırımlarla gurbetçilerin de gözdesi olan bölge arsaya yatırım yapmak isteyenler için ideal.


 

Çerkezköy sanayisi, planlı altyapısı ve düzenli gelişimiyle ülkemizin yükselen yıldızı konumunda. Tekirdağ'a bağlı olan bu ilçe İstanbul'a 50 dakika uzaklıkta. Yolları dikkate alındığında önümüzdeki 100 yıllık şehir planlarının yapıldığını söylemek mümkün. Çerkezköy planlı sanayisi, imar durumu, temiz havası ve diğer güzellikleriyle modern bir şehir. Çerkezköy'e bağlı Kapaklı ve Büyük Yoncalı Beldeleri de gelişmeden nasibini almış. Bölgedeki Büyük Yoncalı ise adeta bölgenin sağlık, eğitim, konut, turizm, yerleşim ve villa mekanı olarak öne çıkıyor. Bu sanayi bölgesi işsizliğin de önlenmesi için önemli bir proje niteliğinde. Burada işsizlik yok denecek kadar az boyutta. Trakya Üniversitesine bağlı Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu'nda büro yönetimi, sekreterlik ve halkla ilişkiler bölümleri burada eğitim veriyor. İlköğretim ve liselerde de bir hayli başarılı öğrenciler yetişiyor. Ferah ve çağdaş bir eğitimin sunulduğu bölgede büyük kentlerdeki sıkışıklıklara rastlanmıyor. Çerkezköy Kapaklı ve Büyükyoncalı sağlık alanında ciddi yatırımlara sahip. Her semte minibüs ve otobüs hatları çalışır durumda.

 

Sanayi gelişmiş

Bölgenin göze çarpan en temel özelliği de sanayi ürünlerini Avrupa ülkelerine taşıyan ulaştırma sistemleri. Bölge belediyelerinin gayretli çalışmaları yörenin şeklinin güzelleşmesinde en büyük etkiye sahip. İnsanların medeni ve sevecen yapısı ise her zaman önde. Gençlerin sosyal faaliyetleri için her türlü imkan ve spor alanları düşünülmüş. Çalışan anneler için kreş, okul öncesi eğitim için anaokulları ve çocuklar için parklar mevcut. Kapaklı ve Büyükyoncalı bölgesi ve arsaya yatırım yapmanın önemi hakkında Yeşil Vadi Arsa Ofisi ve İnşaat Turizm San. Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Orhan önemli ipuçları veriyor. 7 yıldır bölgede çalışan ve yüzlerce aileyi arsa sahibi yapan Rafet Orhan önemli konuların altını çiziyor.

 

Arsa en ideal yatırım aracı

 

İnşaat sektörünün orta vadede nasıl konuşlanacağını değerlendirir misiniz?

Avrupa İnşaat Sanayi Federasyonu (FIEC) verilerine göre Avrupa Birliği'nde inşaat sektörünün toplam gelirdeki payı yüzde 10-12 arasındayken Türkiye'de bu oran yaklaşık yüzde 9 seviyelerinde. Özellikle son 20 yıldaki nüfus artış hızımız dikkate alındığında önemli bir ihtiyacın hasıl olacağı herkesin bildiği bir gerçek. Bu yatırımlar arsaya olan talebin patlamasına, inşaat sektörünün canlılığını sürdürmesine ve yeni iş alanlarının açılmasına neden oluyor.

 

Sizce günümüz koşullarında arsa ideal yatırım amacı mı?

Elbette arsaya yatırım yapan kazanıyor. Ancak doğru yere, doğru zamanda ve uzmanlar nezaretinde yapılırsa. Birkaç yıl önce burun kıvırdığınız bir arsa bakıyorsunuz 10 katı fiyata çıkmış. Tabii burada konuşanlar değil, cesur olup yatırım yapanlar kazançlı çıkıyor.

 

Arsa yatırımlarında doğru bölge neresi?

Kapaklı ve Büyükyoncalı bölgesi bundan 10 yıl önce kimsenin yüzüne bakmadığı bir bölge idi. Gelinen noktada hızlı bir büyüme trendine girdiğini söyleyebilirim. Bir de İstanbul'un sanayisinin kaçınılmaz olarak yakın bölgelere nakledilmesi zorunluluğu var ki, bu konu Çerkezköy'ü ayrı bir anlamlandırıyor. Çünkü İstanbul sanayisine hizmet verebilecek en büyük çapta sanayi bölgesi Çerkezköy'de bulunuyor. Tabii bölge belediyelerinin planlı altyapı çalışmaları burayı değerli kılan ayrı bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Bizce kısa sürede küçük birikimlerle arsa sahibi olunup kazanç elde edilebilecek ilk bölge Çerkezköy, Kapaklı ve Büyükyoncalı çevresi.

 

Yazın hareketlilik yaşanılıyor

Batılı ve büyük sanayicilerin bölgede yatırım yapmasının nedenleri neler?

Bu soruya Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'ne göz atarak daha rahat cevap verebiliriz. 700 fabrikadan oluşan Ç.O.S.B. Kapaklı'ya 1,5 ve Büyük Yoncalı'ya 3 kilometre mesafede. Bu işletmeler arasında dev ilaç şirketleri, halı, elektronik, tekstil, kimya, ahşap dallarında ihracata ve iç piyasaya yönelik olarak 3 vardiya çalışan dev kuruluşlar bulunuyor. Bir de İstanbul'daki sanayicilerin baskılar nedeniyle insanların İstanbul'dan çıkma zorunluluğu var. Özellikle batılı sanayiciler için Türkiye hesaplı işçiliğin en yakın adresi. Ulaşım yollarına baktığımızda ise önemli bir gerçek karşımıza çıkıyor. Kısacası buraya 20 yıl öncesinin İstanbul'u olarak bakabiliriz.

Ayrıca Yeşil Vadi Arsa Ofisi olarak Saray Otobanı'na yakın arsaları ve yerleşime yakın bölgeleri parselliyoruz. Bir önceki yıl satılan arsalar sürekli değerleniyor. Birkaç bina inşa edilen bölgelere hemen hizmet geldiği için arsa fiyatları bir anda yükseliyor. Özellikle yaz tatilinin gelmesiyle birlikte bölgeye yatırım amacıyla gelen gurbetçi vatandaşlarımız en güzel arsalara talip oluyor ve kısa sürede kazançlarını katlıyor. Yani az değerli arsalara ilerleyen yıllarda yüksek bedeller ödememek için yatırımda acele edilmeli ve arsa danışmanlarımızla hemen temasa geçilmeli.

 

Peki, arsanın cazibesi nereden geliyor?

Ekonomi, dolar, borsa insanımızı sürekli yanılttı ve istikrarsızlık unsuru oldu. Arsalarımız kaybettirmeyen ve sürekli kazandıran yatırım aracı olarak orta gelir grubundaki insanımız için garantili yatırım imkanı sunuyor. Bizler Yeşil Vadi Arsa Ofisi olarak müşterilerimize kazanmayacakları bölgeden arsa satmıyoruz. Yolları, parkları, sosyal donatı alanları belediyenin şehir plancıları tarafından planlandıktan sonra ifrazlı nitelik kazanan parselleri satıyoruz ve çalışmalarımızı kendi mülkümüz olan arsalar üzerinde yapıyoruz.

 

Zemini sağlam

Deprem açısından bölgenin analizi yapıldı mı?

Çerkezköy civarı deprem açısından son derece güvenli. Üniversite raporları da bu bölgenin en az riskli bölgelerden olduğunu doğruluyor. Çerkezköy'ün nüfusunun son 5 yılda olağanüstü artmasının ana nedenlerinden biri de zemininin sağlam olması.

 

Arsanın genel durumuyla ilgili ayrıntıları müşterilerinize anlatıyor musunuz?

Bizce en önemli kalite dürüstlükten geçiyor. Dürüstlük olmazsa kaliteyi hiç konuşmayalım. Bizler müşterilerimize alacakları gayrimenkule ait en mahrem bilgilerin tamamını istemese de sunuyoruz. Arsa alan müşteriye ana unsurlar olan sosyal tesisler, belediye hizmet binaları, ana yola yakınlık, sağlık ocağı, okul ve kamu binaları alıcılara tüm netliğiyle gösteriliyor.

 

Arsaların metrekare fiyatları ne kadar?

Arsaların metrekare fiyatları 90-190 YTL arasında değişiyor. Yeşil Vadi Arsa Ofisi'nin önemli bir farkı güvene önem vermesi. Bunu tüm müşterilerimizden duyabilirsiniz. Ortalama 18 bin YTL'lik 300 metrekare arsa için ödeme planımız 5 bin 500 YTL peşin, 25 ay vadeyle aylık 500 YTL taksitle yapılabiliyor.

(Yeni Şafak)