02 / 07 / 2022

Yavuz Işık, yeniden Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı oldu!

Yavuz Işık, yeniden Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı oldu!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 24 Haziran'da yaptığı 34. Olağan Genel Kurulunda yeni Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerini açıkladı. Yavuz Işık, Yeniden Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı oldu!Türkiye Hazır Beton Birliğinin (THBB)  34. Olağan Genel Kurul Toplantısı 24 Haziran'da mega kent İstanbul'da gerçekleştirilri. Genel Kurulda önemli açıklamalar yapan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Ülkemizin en köklü sektörel kuruluşlarından biri olan Birliğimiz, 33 yıldır sektörün gelişimi için var gücüyle çalışıyor.” diye konuştu.

2020 yılını masaya yatıran Yavuz Işık, “Hazır beton sektöründeki son durumu gösteren 2 veriden biri TÜİK tarafından açıklanan sanayi üretimi, biri de THBB tarafından gerçekleştirilen ve sektörün öncü göstergesi olan Hazır Beton Endeksi’dir. Sanayi üretimi rakamlarından en son nisan ayını, THBB Hazır Beton Endeksi’nden ise mayıs ayındaki sektörün durumunu görebiliyoruz. Sanayi Üretimi Endeksi’ne göre pandeminin başladığı 2020 nisan ayında sanayi üretimimiz 50 parametreli rakamlara geriledikten sonra temmuz ayında 89 parametre değeri ile son 1 yılın en yüksek değerine ulaşmıştır. 2020 temmuz ayından bugüne kadar geçen sürede hazır beton üretiminin yerinde saydığını, sektör rakamlarında kayda değer bir yükselişin olmadığını söyleyebiliriz. Diğer taraftan her ay gerçekleştirdiğimiz Hazır Beton Endeksi çalışmasına göre, mayıs ayında hazır beton faaliyetlerinde önemli bir hareket olmadığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Yavuz Işık, yeniden Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı oldu!

“Hazır beton sektörü yüzde 23 büyüdü"

Yavuz Işık sözlerine şu şekilde devam etti:  “2018 yılında inşaat sektörünün daralması ve bunun devam etmesi ile 2019 yılında keskin bir düşüş yaşanmıştır. 2019 yılındaki üretim değeri ile 10 yıl geriye dönülmüştür. Sektörümüz 2020 yılında 95 milyon metreküp üretimle yüzde 23 büyümüştür ancak önceki yılların üretim miktarlarının hâlâ gerisindedir. Diğer taraftan her ay gerçekleştirdiğimiz Hazır Beton Endeksi çalışmasına göre, mayıs ayında hazır beton faaliyetlerinde önemli bir hareket olmadığını görüyoruz. Geçen yıla göre iyiyiz ancak bu yıl inşaat sektörünün gerçek gücünde ve performansında olmadığı anlaşılmaktadır.” dedi.

İlk çeyrekte büyüme rakamları

Büyüme verileriyle ilgili de önemli açıklamalar yapan Yavuz Işık, “İlk çeyrek büyüme rakamlarına baktığımızda, sektörler içinde, zincirlenmiş hacim endeksi olarak en düşük iki büyüme, %2,4 ile gayrimenkul faaliyetleri ve %2,8 ile inşaatta görülmektedir. Daha da ilginç olanı, geçen yılın ilk çeyreğinde bütün sektörler içinde küçülen (-%2,8) yegâne sektör inşaat sektörüdür. Yani baz etkisi ile bu yıl inşaatın diğer sektörlere kıyasla çok daha yüksek oranda büyümesi gerekirken bu gerçekleşmemiştir. Bunun anlamı, inşaat sektörü büyümenin nimetinden en az yararlanan sektör durumundadır. Bundan dolayı beklentilerimiz hâlen istenilen seviyede değildir.” diye konuştu.

Sektör Türkiye ekonomisi ve inşaat sektöründe önemli bir yere sahip

Türkiye Hazır Beton Birliği hakkında da konuşan Yavuz Işık, 2020 yılında Hazır Beton Sektör Raporu hazırladıklarını dile getirerek, “2020 yılında %23 büyüyen sektörümüz, 95 milyon metreküpü bulan üretimiyle Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörü açısından çok önemli bir yerde durduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Ülkemiz beton üretiminde 2009’dan bu yana Avrupa’nın lideridir. Sektörümüz, inşaat sektörüne ve buna bağlı olarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Bu durum, hazır beton sektörünün, inşaat sektörünün en temel kolu olduğunu göstermektedir.” dedi.

“Gündemimizde sürdürülebilirlik öncelikli”

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarıyla ilgili de konuşan Yavuz Işık, “Sürdürülebilirliğe gündemimizde öncelikli olarak yer veriyoruz. Bölgesel Sistem Operatörü olduğumuz İsviçre merkezli Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (CSC) ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. 2020 yılında CSC’nin Belgelendirme Kuruluşu olan KGS tarafından 2 çimento ve 4 hazır beton tesisi belgelendirilmiş, ayrıca yurt dışında da ilk CSC belgelendirmesi yapılmıştır. Yetkilendirme yapılan tarihten bu yana 4 çimento, 8 beton üretim tesisi olmak üzere toplam 12 tesise belgelendirme hizmeti verilmiştir. Bir önemli gelişme de yıl sonunda yaşanmış ve Birliğimiz, CSC’nin Yönetim Kurulu’nda 2021 yılından itibaren ülkemizi ve sektörümüzü temsil etmeye başlamıştır.” diye konuştu.

“Deprem Performans Analizi hizmeti sürüyor"

Yavuz Işık, “Beton ve beton bileşenleri ile ilgili bütün deneyleri yaptığımız ve kalibrasyon hizmeti verdiğimiz laboratuvarımız, genişleyen kapasitesiyle birlikte ülkemizdeki ve yurt dışındaki önemli projelere hizmet vermektedir. 2019 yılında başlattığımız Deprem Performans Analizi hizmetimize devam ediyoruz. Bu kapsamda İstanbul’daki 35 kamu binasının deprem performans analizini yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yavuz Işık, yeniden Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı oldu!

“Son depremlerle Birliğimizin misyonunun önemi dikkat çekti”

2020'de meydana gelen bazı depremlere de değinen Yavuz Işık konuşmasına şu şekilde devam etti: “Elâzığ, Van ve  İzmir  illerimizde depremler yaşanmıştır. Elâzığ ve İzmir’de hasar görmüş yapıları incelemek üzere, uzmanlarımızdan oluşan ekipler gönderdik. Bazı ağır hasar almış binaların incelenmesi ve alınan numunelerin deneye tabi tutulması sonucu raporlar hazırlayarak kamuoyuyla paylaştık. Raporlarımız, zayıf zemin yapısının yanı sıra binalarda ciddi mühendislik ve uygulama zafiyetleri ile birlikte düşük kalitede beton ve standartlara uymayan donatı çeliği kullanımının yıkıma neden olduğunu ortaya koymuştur.”

“Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip çalışan sayısının artması çok değerli”

Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ilgili de açıklama yapan Yavuz Işık, “Beton Santral Operatörü ile ilgili kapsam genişletme çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gerçekleştirilecek denetim sonrası bu meslek grubunda da MYK Belgesi vermeye başlayacağız. Beton Transmikser Operatörü meslek standardı çalışmalarımız da tamamlanmış olup, MYK İnşaat Sektör Komitesine sunularak Resmî Gazete’de yayımlanması beklenmektedir. Bu eğitimlerin yaygınlaşması ve Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip çalışan sayısının artması ülkemiz için çok değerlidir.” dedi.

Yavuz Işık sözlerini şu şekilde tamamladı: “İklim değişikliği ile mücadele kapsamında düşük karbon salınımlı üretime hazırlanmak ve sektörümüzü bu yönde bilinçlendirmek amacıyla Beton Yaşam Döngüsü konusuna ağırlık veriyoruz. Bir diğer önceliğimiz ise sektörümüzün dijital dönüşüme ayak uydurması olmaktadır. Verimlilik ve rekabetçilik açısından son derece önemli olan dijital dönüşüm sektörümüz için de fırsatlar sunmaktadır. Anlık sevkiyat takibi, akıllı muhasebe, beton dayanımının takibi, veri analitiği, enerji optimizasyonu vb. birçok konuda sensörlerin, yazılımların, yapay zekânın ve diğer teknolojik gelişmelerin sektörümüze her geçen gün daha çok girdiğini göreceğiz.” 

24 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilen Genel Kurulda yeni Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri seçildi. 

Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri

Yiğit Hazır Beton San. Tic. Ltd. Şti.

Yavuz Işık

İnciler İnş. Tic. ve San. AŞ

Halit İnci

Danış Beton Sıva İnş. San. Tic. AŞ

Cemalettin Danış

Onur İnş. Malz. San. ve Tic. AŞ

Mehmet Ali Onur

Batıbeton San. AŞ

Kamil Grebene

Miltaş Beton ve İnş. Mad. San. Tic. AŞ

Adem Genç

Akçansa Çimento San ve Tic AŞ

Barış Karahüseyin

Çimko Çimento ve Beton AŞ

Mustafa Demirci

Oyak Beton San. ve Tic. AŞ

Erhan Turan

Orbetaş Beton San. İnş. Taah. ve Tic. AŞ

Ender Kırca

Nuh Beton AŞ

Onurhan Kiçki

Kibsaş Karadeniz İnş. ve Beton San. Tic. AŞ

Şenol Üçüncü

Özgüven Müh. Tur. Taah. San ve Tic. Ltd. Şti.

Elif Özgüven

Bursa Beton San. ve Tic. AŞ

Barbaros Onulay

Paksoy Hazır Beton San. ve Tic. AŞ

Mustafa Kemal Paksoy

 

 

 

Türkiye Hazır Beton Birliği Denetim Kurulu Üyeleri

Ulu Beton İnş. ve Taah. San. Tic. Ltd. Şti.

Mustafa Ulucan

Asdur Beton San. ve Tic. Ltd. Şti.

M. Ali Durmaz

Çimsa Çimento San. ve Tic. AŞ

Ali Ergölen

İnşaat sektöründe dalgalanma azaldı!