Yeni AKM'nin kaba inşaatının yüzde 60'ı tamam!

Yeni AKM'nin kaba inşaatının yüzde 60'ı tamam! Yeni AKM'nin kaba inşaatının yüzde 60'ı tamam!

Beyoğlu Belediye Başkanı Yıldız, "Yeni AKM'nin genel inşaatının yüzde 20'si, kaba inşaatının ise yüzde 60'ı tamamlandı. İnşaat alanında opera salonunun sahnesi ortaya çıkmaya başladı" diye konuştu...


Temeli Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 10 Şubat günü atılan yeni Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) inşaat çalışmaları sürüyor. 5 bloktan oluşacak merkezde opera salonunun bulunduğu sahne ortaya çıkmaya başladı. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; kültür kompleksi olarak planlanan AKM tamamlandığında, 2 bin 73 kişilik opera salonu ile konser, tiyatro salonları, sinemalar, kütüphaneler, tasarım dükkanları, kafe, restoran ve millet kıraathaneleriyle hizmet verecek.

İlk AKM'nin mimarı olan Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu'nun imzasını taşıyan merkezin inşaatında çalışmalar tam gaz devam ediyor. 

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Anadolu Ajansı muhabirine konuyla ilgili açıklama yaptı. Yıldız, açıklamada, yeni AKM inşaatında çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirtti. 

Yıldız, AKM'nin tamamlandığında dünyanın sayılı, Avrupa'nın ise en büyük kültür-sanat merkezi olacağını ifade ederek, "Yeni AKM'nin genel inşaatının yüzde 20'si, kaba inşaatının ise yüzde 60'ı tamamlandı. Yaklaşık bir yılda, Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi 29 Ekim 2020'de burada Cumhuriyet programı düşünülüyor. Bir yıl içerisinde Atatürk Kültür Merkezi yaklaşık 2 bin kişilik opera, tiyatro, bale, kültür-sanat etkinliklerinin yapılacağı salonu ve altındaki otoparkıyla sayılı bir kültür merkezi olacak. İnşaat alanında opera salonunun sahnesi ortaya çıkmaya başladı" diye konuştu.

Projenin Beyoğlu'na ayrı bir cazibe katacağını söyleyen Yıldız, kültür-sanat etkinliklerinin Beyoğlu'nun her tarafında olacağını sözlerine ekledi.