Yeni AKM'nin kaba inşaatının yüzde 95'i tamamlandı!

Yeni AKM'nin kaba inşaatının yüzde 95'i tamamlandı! Yeni AKM'nin kaba inşaatının yüzde 95'i tamamlandı!

İstanbul'da inşaatı devam eden Atatürk Kültür Merkezi'nin kaba inşaatın yüzde 95 oranında tamamlandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından İstanbul'da inşaatı süren Atatürk Kültür Merkezi'nin kaba inşaatının yüzde 95'inin tamamlandığı belirtildi.

TOKİ'den alınan bilgilere göre, temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Şubat 2019 tarihinde atılan AKM kompleksinin yapımı son hızla sürüyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında, Sağlık, Çevre ve Şehircilik ile İçişleri Bakanlıkları tarafından yayınlanan genelgeler doğrultusunda çalışmaların sürdüğü AKM şantiyesinde, işçi sayısı azaltılıp sosyal mesafe kurallarına uyularak inşaat sürdürülüyor.

95 bin 600 metrekare kapalı alana sahip, 5 ayrı bloktan meydana gelecek yeni AKM binasında tüm bloklarda kaba yapı imalatları sürüyor. Bu kapsamda bloklarda temel betonarme imalatının tamamı, üst yapı imalatlarının ise yüzde 99'luk kısmı tamamlandı. Gaz beton ve akustik duvar, akustik asma tavan, giydirme cephe, sıva gibi diğer inşaat faaliyetleri sürüyor.

Böylece, kaba inşaatının yüzde 95'i tamamlanmış olan AKM binasının sene sonunda bitirilmesi planlanıyor.

Taksim Meydanı'nın sembolleri arasında gösterilecek olan yapının projesi, ilk AKM'nin mimarı olan Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu tarafından hazırlandı.

AKM binası tamamlandığında içerisinde 48 bin 705 metrekare büyüklüğünde, 4 bodrum, zemin ve 9 kattan oluşan 2 bin 40 kişi kapasiteli opera salonu, 16 bin 228 metrekare büyüklüğünde, 4 bodrum, zemin ve 5 kattan meydana gelen 805 kişilik bir tiyatro salonu, buralara ait sahne, kulis odaları, fuaye alanları, atölye ve depo alanları, bale çalışma salonları, solist ve orkestra çalışma odaları, kayıt stüdyosu ve prova salonları, sanat galerileri, sergi salonları ve millet kıraathaneleri bulunacak.

TOKİ Başkanı Bulut, AKM şantiyesinde çalışmaları inceledi


TOKİ Başkanı Ömer Bulut, tamamlandığında mimari, estetik, kullanım bakımından göz dolduracak bir eser olarak planlanan ve İstanbul'un kültür ve sanat faaliyetlerini daha da zenginleştirecek olan yeni AKM'nin şantiyesine giderek çalışmaları yerinde denetledi.

 

Yeni AKM'nin inşaatında önemli gelişme!