08 / 08 / 2022

Yeni bir fay kuşağı mı ortaya çıkıyor?

Yeni bir fay kuşağı mı ortaya çıkıyor?

Kandilli Rasathanesi verilerine göre, Balıkesir'in Altıeylül ilçesinde saat 23.14'te yerin 7.7 kilometre derinliğinde 5 büyüklüğünde deprem yaşandı. Depremin ardından konuşan Jeoloji profesörü Doğan Perinçek'in açıklamaları korkuttu... Jeoloji profesörü Doğan Perinçek, dün gece Balıkesir’de meydana gelen 5 büyüklüğündeki deprem hakkında Sözcü gazetesine değerlendirmeler yaptı. Depremin yeni bir fay oluşturma ihtimalinin olduğunu dile getiren Perinçek: “Bu depremin ilginç yanı, deprem olan alanda aktif fay haritalarında bir fay gösterilmemiş olması. Bu durum acaba yeni bir kırılma mı başladı sorusunu akla getiriyor.” şeklinde konuştu.

 

Yeni bir fay kuşağı mı ortaya çıkıyor?


“YENİ BİR KIRILMA MI BAŞLADI” SORUSU

Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Doğan Perinçek, depremin aktif bir fay hattında olmamasının ‘ilginç’ olduğunu dile getirdi. ‘Yeni bir kırılma mı başladı’ sorusuna cevap aradıklarını söyleyen Perinçek şöyle konuştu:

*AFAD verilerine göre Balıkesir’de 23.14’de bir deprem yaşadık. Bu depremi Kandilli Rasathanesi 5 büyüklüğünde verdi. Sonraki dakikalarda ise 4.3 ve 4 büyüklüğünde artçılar oldu. Ayrıca 1.5 büyüklükte iki artçı daha kaydedildi.

*Artçıların bu şekilde devam etmesi 5’ten büyük deprem olasılığını ortadan kaldırıyor. Bu depremin ilginç yanı deprem olan alanda aktif fay haritalarında bir fay gösterilmemiş olması. Bu durum ‘yeni bir kırılma mı başladı’ sorusunu akla getiriyor.

“DEPREMİN BİR HAT BOYUNCA DİZİLMESİ ÇOK İLGİNÇ”

*Diğer ilginç bir gözlemimiz ise ana fayı takip eden artçı depremlerin büyüklüğü giderek 4.6, 4.3 ve 4 şeklinde azaldığı halde derinlikleri 7 km, 11 kilometre ve 14 kilometre olarak artması.

*Kırılma derine doğru devam ediyor. 1.5 ve 1.7 olan iki artçı ise ilk deprem gibi 7 kilometre derinlikte.

*Balıkesir deprem Kuzey Anadolu Fay Kuşağı’nın Marmara’daki kolu ya da Bandırma’dan Çan- Bayramiç yönünde uzanan ve Gönen-Yenice-Edremit Körfezi yönünde uzanan faylar ile ilgisi yok. AFAD haritasında son 30 günde olan depremlere baktığımızda dikkati çeken önemli bir gözlemimiz daha var,

*Büyüklükleri 5’i geçmese de Orhaneli-Harmancık-Bigadiç-Savaştepe-Soma hattı boyunca çok sayıda depremin bir hat boyunca dizilmesi de çok ilginç. Akla gelen soru ise şu; yeni bir fay kuşağı mı ortaya çıkıyor?

Perinçek ayrıca söz konusu bölgenin 90 günlük geçmişini incelediklerinde de yeni bir fay ihtimalinin ortaya çıktığını da sözlerine ekledi.

 

Deprem profesörleri İstanbul depremi için ne diyor?