Yeni Gözde Meslek "Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı"

Yeni Gözde Meslek "Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı"

"Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı", dünyada yaygın bir iş kolu olmasına karşın Türkiye'de bilinmemekteydi. Mortgage sisteminin gelişiyle ile birlikte, gayrimenkul değerleme uzmanlığı gözde meslekler arasına girdi. Özellikle sistemin tam olarak işler hale gPeki "Gayrimenkul Değerleme Uzmanı" kimdir ve görevleri nelerdir? Bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesini yapacak gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından tam zamanlı istihdam edilen veya değerleme şirketleri ile tam zamanlı istihdam edilmeksizin, sözleşme imzalamak suretiyle değerleme hizmeti veren, Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) lisanslamaya ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde asgari 4 yıllık üniversite mezunu, gayrimenkul değerlemesi alanında en az 3 yıl tecrübesi olan ve kendilerine Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı verilen kişilerdir.

 

Ayrıca yeni çıkan tebliğ ile birlikte bu dalda uzmanlaşmak isteyen arkadaşları teşvik etmek ve önlerini açmak amacıyla; konut değerleme uzmanlığı tanımı da ortaya çıkmıştır. Konut Değerleme Uzmanları; Gayrimenkul Değerleme Uzmanlarından farklı olarak sadece konut değerlemesi yapan ve gayrimenkul değerlemesi alanında en az 1 yıl tecrübesi olan ve kendilerine SPK tarafından Konut Değerleme Uzmanlığı Lisansı verilen kişilerdir.

 

Gayrimenkul ve Konut Değerleme Uzmanlarının özellikle mimarlık, şehir bölge planlama, inşaat mühendisliği, harita mühendisliği ve makine mühendisliği  gibi bölümlerden mezun olmaları gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından tercih edilmektedir.

 

Bu konuda kariyer hedefleyen arkadaşların SPK tarafından lisanslı hale gelebilmek için; yılda üç defa ocak-mayıs-eylül aylarında açılan lisanslama sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Lisanslama sınavındaki konular; gayrimenkul değerleme esasları, finans matematiği, inşaat muhasebesi, ilgili vergi mevzuatı ve mesleki mevzuat ve etik kurallardır. Sınavla ilgili daha ayrıntılı bilgiye www.spk.gov.tr adresinden ulaşılabilir.