Yeni Van Otogarı nereye yapılacak?

Yeni Van Otogarı nereye yapılacak? Yeni Van Otogarı nereye yapılacak?

Van’da 2011 yılındaki depremden sonra harabeye dönen otogar bir kez daha kentin gündeminde. Yeni otogarın nereye yapılacağı merak konusu oldu.


Van’da 2011 yılındaki depremden sonra harabe haline dönen, yıllarca çamur ve enkaz halined hizmet veren ardından da bir onarım ile toparlanan otogar bir kez daha kentin gündeminde. Yıllardır yenisinin yapılacağı açıklanan fakat bir türlü hayata geçirilmeyen, bir Sanayi Yolu üzeri bir Edremit Yolu güzergahında yapılacağı açıklanan Otogar kayyum sonrası belediye yönetiminin göreve gelmesi ile birlikte konuşulmaya başlandı. DBP’li belediye yönetimindeyken Bekir Kaya ve ekibinin Edremit’te yapmayı planladığı fakat sahilde yapılmasına tepkilerin gösterildiği o projeyi Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İbrahim Taşyapan’ın ekibi hayata geçirmeyi planlıyor. 30 milyon TL gibi bir yatırıma dönüştürülmesi için çalışmaların sürdüğü o projenin şu sıralar yeniden yeri konuşuluyor. Yeni yönetim bir dönem tepki alan Edremit’teki alanın aynı zamanda zemin sıkıntısı da olduğunu söylüyor. Buraya alternatif ise Çevre Yolu’na yakın bir güzergah.

 

30 MİLYONLUK PROJE

Van Büyükşehir Belediyesi’nin gündemine aldığı Otogar projesi ile ilgili Genel Sekreter Mehmet Yaşar’dan değerlendirmeler geldi. Geçtiğimiz günlerde gazeteciler ile buluşan Yaşar, bu noktada 30 milyon TL gibi bir paraya mal olacak projenin daha önce konuşulduğu gibi Edremit’te yapılmasının gündeme geldiği, bu yerin aslında uygun olarak görüldüğü fakat zemin sıkıntılarının olabileceğini söyledi. Yaşar, bu noktada farklı alternatifleri bulunduğunu söyledi.

 

YAŞAR: EDREMİT’TE OLMASI AVANTAJ AMA...

Otogar ile ilgili değerlendirmelerini paylaşan Yaşar: “Otogar ile ilgili şu anda 30 milyon civarında para harcayacağımız bir proje var. Bunun hazırlığını yapıyoruz. Edremit’in orda yapılması düşünülen otogar ile ilgili zeminle ilgili bir sıkıntı var. Fakat oranın bir avantajı da var. Birincisi havalimanına yakın olması, ikincisi çevre yoluna yakın olması. Karayolları da orada üst kavşak gibi bir çalışma düşünüyor. Bu avantaja dönüşebilir.”


ÇEVRE YOLU ALTERNATİFİ

Öte yandan buna rağmen zemin ile ilgili sıkıntıların kafalarında soru işaretleri bıraktığını belirten Yaşar, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İbrahim Taşyapan’ın ise aklıda çevre yolu güzergahında bir alana yapma projesi olduğunu söyledi. Yaşar: “Vali bey de Çevre Yolu’na daha yakın bir bölümde yapılabilir mi şeklinde bir düşünceye sahip. Zemin sıkıntısı olmazsa üst kavşaklı bir çalışma ile Edremit’te yapılabilir. Ama dediğim gibi burada yer problemi var. Bunun dışında bizim YYÜ’nün sonrasında bir yerimiz var. Geçtiğimiz günlerde oraya gittik. Orada da incelemelerde bulunduk. Fakat burası da uzak kalıyor. Yani otogar ile havalimanın çok da uzak olmaması gerektiğini düşünüyorum.” Dedi.


EDREMİT PROJESİNE KARŞI ÇIKILMIŞTI?

Öte yandan DBP’li belediye döneminde de sıkça gündeme gelen, iki dönem boyunca açıklanan projeler arasında yer almasına rağmen son olarak Edremit’te yapılacağı açıklanan otogarın yerine tepkiler gelmişti. O dönem Şehrivan’a konuşan kentteki bir çok kurum ve kuruluş temsilcisi Edremit’te yapılmasının doğru bir karar olmadığını vurgulamış ve sahildeki otogar projesinin kentin trafiğini daha da içinden çıkılmaz bir hale getireceğini söylemişti. Trafik akış yönünde olduğu belirtilen Edremit’teki olası bir otogarın kent için sıkıntı yaratacağı ortak görüşlerden birisi olmuştu. Şehrivan Gazetesi