Yeni yılda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamlı maaşları ne kadar olacak?

Yeni yılda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamlı maaşları ne kadar olacak? Yeni yılda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamlı maaşları ne kadar olacak?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı enflasyon tahminine göre yüzde 5.4 olacak. Buna göre maaşlarda 344 liraya varan artış yaşanacak. Peki, emekli maaşlarına yapılacak Ocak zammı ile birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin güncel maaşları ne kadar olacak?2021'in Ocak ayında milyonlarca kişinin maaşı artacak. Bunların başında da emekliler geliyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Ocak'ta, 2020'nin ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Bu nedenle veriler merakla beklenirken, ipuçları da gelmeye başladı.

Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre; Merkez Bankası'nın Eylül ayı beklenti anketindeki enflasyon tahminleri, zam oranı için ilk ipucunu verdi. Ekonomistlerle yapılan beklenti anketinde, 2020 yılı enflasyon tahmini yüzde 11.46 çıktı. Bu tahmine göre; ikinci 6 aylık enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur'luların zam oranı yüzde 5.4 olacak.

Bu tahmin gerçekleşirse SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirinde 344,27 liraya varan artış gerçekleşecek. En yüksek aylık net 6 bin 375 lira 37 kuruştan, 6 bin 719 lira 64 kuruşa çıkacak.