Yeşilköy'deki askeri alanın planına itiraz!

Yeşilköy'deki askeri alanın planına itiraz! Yeşilköy'deki askeri alanın planına itiraz!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve askıya çıkan 32 bin metrekarelik askeri alanın planı için Bakırköy Belediyesi itiraz edecek.İstanbul’un en değerli semtleri arasında yer alan Yeşilyurt’ta bulunan toplam 32 bin metrekarelik askeri alan üzerinde imar karmaşası yaşanıyor. Araziyi imara açan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeşil alan olması gereken alanı konut alanı yaptı. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu plana itiraz edeceklerini söyleyerek, “Tüm yasal haklarımızı kullanacağız. Burası yeşil kalmalı” açıklamasında bulundu.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Hazal Ocak'ın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen aylarda söz konusu askeri alanı hazırladığı imar planlarıyla yapılaşmaya açtı. Planlarda 2 arazinin ise imar durumu değişmişti. Buna göre “Askeri kışlalar ve tarla” görünen bölüm çoğunluğu konut alanı ile birlikte özel eğitim alanı, park ve camiye dönüştürülmüştü. Planlarda “bağ içerisinde askeri binalar” olan bölüm ise rekreasyon alanı yapılmıştı. Yani kent içinde ve çevresinde günü birlik kullanıma yönelik kahvehane, çay bahçesi, büfe, otopark gibi kullanımlar ile, tenis, yüzme, mini golf, otokros gibi her tür sportif faaliyetlerin olacağı alana dönüşmüştü. Bakanlık tarafından dün askıya çıkarılan imar planında da alan parsellere bölündü. Bakanlığa bağlı  TOKİ  yetkililerinin imzaladığı parsellenmeyi gösteren yeni plan bakanlık tarafından 3 Temmuz’da onaylandı. Plana 18 Ağustos’a kadar itiraz edilebilecek.

İtiraz edecek

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ana planlara itiraz ettiklerini ve itirazlarının reddedilmesi üzerine dava açtıklarını açıkladı. Kerimoğlu dava sürecinin devam ettiğini belirterek “Buradaki askeri lojmanlar yıkıldıktan sonra arazi TOKİ’ye devredildi. Buranın yeşil alan olarak kalması gerekiyor. Ama bakanlık burada yapılaşmayı artıran planlar yaptı. Biz kararlıyız. Bu plana da itiraz edeceğiz ve gerekirse dava açacağız. Yapılan doğru değil. Tüm yasal haklarımızı kullanacağız” diye konuştu.