Yiğit Akü, Ankara 1. OSB'ye iyon akü fabrikası kuracak!

 Yiğit Akü, Ankara 1. OSB'ye iyon akü fabrikası kuracak! Yiğit Akü, Ankara 1. OSB'ye iyon akü fabrikası kuracak!

yiğit Akü firması, elektrikli araçlarda kullanılmak üzere Türkiye'nin ilk iyon akü fabrikasını kuracak. Fabrika, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde olacak
Yiğit Akü'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 15 milyon dolarlık yatırım, 10 bin 600 metrekarelik alan üzerinde yapılacak. 


Yiğit Akü Genel Müdürü Hulki Büyükkalender, fabrikada kullanılacak makinelerin değerinin 5 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, makinelerin Haziran ayında Türkiye'ye geleceğini belirtti.


Üretim bandında 30 kişilik bir ekibin görev yapacağını ifade eden Büyükkalender şu şekilde konuştu:


2013 yılında 500 bin hücre/yıl olarak üretime başlanacak. 2014 yılı ortalarında ise 1,5 milyon hücre/ yıl kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz.


Fabrikanın elektrikli binek araçlar, laptoplar, elektrikli bisikletler, elektrikli otobüsler gibi araçlar için pil üreteceğini bildiren Büyükkalender sözlerine şöyle devam etti:


Dünyanın otomotiv üssü Türkiye ise, sektör, elektrikli araçlar için değişim ve dönüşümü gerçekleştirmeli. Elektrikli araçlarda akü, geleneksel durumun aksine, aracın en önemli parçası haline geldi. Türkiye;nin geleceğinde çok önemli bir kilometre taşı sayılabilecek bir yatırımı gerçekleştiriyoruz.


Elektrikli araçlar için akü fabrikası kurmanın çok önemli bir adım olduğunu belirten Büyükkalender, lityum-iyon batarya üretimi ile yalnız Türkiye'nin değil, Avrupa-Orta Doğu ve Rusya coğrafyasının üretim merkezi olmayı amaçladıklarını ifade etti. 


Türkiye'nin cep telefonu bataryaları dahil olmak üzere bütün bataryaları ithat ettiğini hatırlatan Büyükkalender, yatırımın cari açığa olumlu katkı yapacağını kaydetti.


Yatırımın ''Türkiye'yi pil bağımlılığından kurtaracağını'' ileri süren Büyükkalender, sektörün, değişen teknolojiye ayak uydurmasının zorunlu olduğuna dikkati çekti.


AA