Yıkılan 24 daireli apartmanın yerine 20 daire yapıldı! Depremzedeler şaşkına döndü!

Yıkılan 24 daireli apartmanın yerine 20 daire yapıldı! Depremzedeler şaşkına döndü!

Yıkılan 24 konutlu Saraçoğlu apartmanının yerine 20 evli bina inşa edilmesiyle, 18 senedir bu apartmanda oturan Esin Kütük, "Şu an inşa edilen binalarda 24 eksik daire var bize 3-4 seçenek sundular. Beynimizden vurulmuşa döndük. Hiç bu kadar ağlamamıştım" diye konuştu.İzmir'de Ekim 2020'de yaşanan deprem sonrasında deprem konutları 5 katlı olarak yapıldı. Sputnik News'ten Atilla Güner'in haberine göre; yıkılan 24 konutlu Saraçoğlu apartmanının yerine 20 konutlu bina inşa edilince 4 hane açıkta kaldı. 18 senedir bu apartmanda oturan Esin Kütük, konuyla ilgili konuştu.

Yıkılan 24 daireli apartmanın yerine 20 daire yapıldı! Depremzedeler şaşkına döndü!

Yıkılan binanın 7. katında oturması sebebiyle durumu belirsiz olan Kütük, "Bizim orası 1. proje alanı olarak geçiyor. Burada sadece Barış sitesinin kurası çekilebildi çünkü daire sayısı tam, o yüzden açıkta kalan yok. Benim bulunduğum Saraçoğlu apartmanında 24 daire sakini var ama yeni binada 20 daire var. Projenin ilk anlatıldığı dönemde zemin katlarda da daire olacağı söylenmişti ama zemin katta olması gereken evleri dükkana çevirdiler. Zemin katta oturacak arkadaşlarımız için olumlu olur başka seçenekler düşünmüşlerdir diye sevinmiştik ama öyle olmadı. Aralık ayının son haftası Çevre Şehircilik Bakanlığı'ndan telefon geldi ve ertesi gün toplantı yapılacağını söylediler. Toplantıda kura sistemini anlatmaya başladı biz şok olduk. 1. proje alanında 24 eksik daire var. Bu eksik dairelerin 4’ü bizim olduğumuz Saraçoğlu apartmanında, 10 civarı Cumhuriyet apartmanında diğer eksik daireler de Adalet sitesinde. 24 kişinin dairesi yok" diye konuştu.

Yıkılan 24 daireli apartmanın yerine 20 daire yapıldı! Depremzedeler şaşkına döndü!

'Ne kadar ödeyeceğiz bilmiyoruz'

"Toplantı sonrası evde çok ağladım" diye konuşan Kütük, şu açıklamalarda bulundu:

"Toplantıda, yerleştirme sisteminin kura ile olacağını söylediler ve Saraçoğlu apartmanında 4 kişi için ilk önce boş çekilecek, çünkü 4 daire o apartmanda yok. Bize toplantıda seçeneklerin sunulacağını anlattılar. İlk seçenek olarak Barış sitesinin zemin katında 13 dairenin olduğunu söylediler ve burayı seçebilirsiniz dediler. İkinci seçenek olarak şehir hastanesinin orada yeni yapılan binalardan seçebilirsiniz dediler ve üçüncü seçenek olarak da arsa payının ücreti ödenebilir ya da dükkanlarda ticarethane olarak seçim yapabilirsiniz dediler. Bu açıklamalar sonucunda biz beynimizden vurulmuşa döndük. Biz bu evleri hem taksitle alıyoruz hem de bizim binamız yıkılacağı zaman orta hasarlıydı ve devlet yıkmıştı riskli diye o yüzden de yüzde 0 faizden bizi yararlandırmadılar. Şu an için ne kadar ödeme yapacağımızı bilmiyoruz. 1. projenin yanında trafo merkezi yapılacaktı ve arazi şu an için boş. Oraya yeni bir bina yapılabilirdi ve toplantıda biz bunu da sorduk ama bize, 'Belediye orayı vermek istemiyor' dediler. Devletin buna izin vermemesi mümkün mü? Bizleri bu kadar mağdur etmek hak mı? Bazen düşünüyorum acaba sadece İzmirliyiz diye mi biz bunları çekiyoruz... Dişimden tırnağımdan arttırdığım evim için şu an neler çekiyorum."

İzmir depremi için ürküten açıklama!

İzmir deprem konutları fiilen teslim edilmedi iddiası!