09 / 08 / 2022

Yıldırım'da kentsel dönüşüm başarısı!

Yıldırım'da kentsel dönüşüm başarısı!

Yıldırım belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin seçim vaadi olan kentsel dönüşüm projeleri hızla yükseldi. Bölgede 4 buçuk yıl içerisinde 812 konut ve 12 bin metrekare ticari alanı inşa edildi.Yıldırım belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin seçim vaadi olan kentsel dönüşüm projeleri hızla yükseliyor. İşte Bursa'da Bugün Gazetesi köşe yazarı Aysın Komitgan'ın konu ile ilgili yazısı...

Kentsel dönüşüm gündeme geldiğinden bu yana belediyeler mercek altında. Hangi belediye kentsel dönüşümü başaracak ya da eline yüzüne bulaştıracak beklentisi içindeyiz toplum olarak. Bursa için kaçak yapı merkezi Yıldırım ön planda oldu hep. Zaten..

Yıldırım belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin de seçim vaatlerinin ilk ve en önemli maddeleri kentsel dönüşüm idi. Seçilince de ilk ve en önemli projesi kentsel dönüşüm  oldu. Göreve geldiği ilk günden buyana her şeye ve herkese kulaklarını tıkayıp kentsel dönüşümle yattı kalktı adeta. İlçesinde yaşam süren her vatandaşın sağlıklı ve güvenli binalarda yaşaması gerektiğini her açıklamasında ifade etti. Diğer belediyecilik hizmetlerini aksatmak pahasına da olsa kentsel dönüşümü hayatının merkezine oturttu. Hatta..

Türkiye'de bir ilke imza atarak kentsel tasarım binası bile inşa etti. Bu binada teknik ekibiyle birlikte vatandaşı ikna toplantıları yapıldı. Bazen sesler çok yükseldi, tartışmalar oldu. Hak sahipleri ile belediye yetkilileri defalarca buluştu, görüştü...  Fakat. Uzlaşı galip geldi.. Kasım ayında 230 hak sahibi anahtarlarını alacak Yıldırım Belediyesinden.

Tüm kaynaklar kentsel dönüşüme ayrılıyor tartışmaları yüzünden  kendi partilileri ile bile zor zamanlar yaşamış Başkan İsmail Hakkı Edebali.. Pes etmemiş... Ankara-Bursa hattında mekik dokuyarak  başlayan pek çok kentsel dönüşüm projesinin ilkini hayata geçirdiler. Şimdilik herkes memnun gibi görünüyor. Eski ve ruhsatsız yapıların sağlıklı güvenli ve insani yaşam koşullarına uygun olarak inşa edilmesi kent adına önemli ve gerekli.. Kaçak yapı merkezi olarak ün salan Yıldırım ilçede kentsel dönüşüm olmazsa olmaz durumda.. O kötü ve sağlıksız binalar sadece kentsel dönüşüm ile yok edilebilirdi. Vatandaşı ikna etmek sanırım en zor kısmı kentsel dönüşüm çalışmalarının.. Zaman zaman vatandaş buluşmalarını izlediğimde çok farklı isteklerin yapıldığını, karşılığı olmayacak talepler nedeniyle sürekli ertelendiğine tanık olmuştum. Kasım ayı itibariyle daireleri teslim etme mutluluğu yaşayacaklarını anlatan Başkan İsmail Hakkı Edebali bakın yaşana  süreci ve sonuçları nasıl anlattı;

'Yıldırım Belediyesi olarak 4 buçuk yıl içerisinde 812 konut ve 12 bin metrekare ticari alanı ilçemize kazandırdık. Mevlana'da 72 bin metre karelik yeri 50 milyon TL'ye ve Samanlı Mahallesi'nde 183 bin metre karelik mülkü bakanlığımızdan aldık. Buralar Yıldırım Belediyesi'nin mülkiyetinde. Mevlana'da aldığımız 72 dönümlük arazinin yaklaşık 20 dönümü ticaret, turizm ve AVM alanı olarak planladık. Bu yatırımımız sadece Yıldırım'a değil, Bursa'ya değer katacak. Şehrin doğusuna ilk AVM'yi kazandıracağız. Mevlana'da ürettiğimiz konutların yaklaşık 280'ini hak sahiplerine dağıtacağız. Yaklaşık 530 daire ise Belediyemizin mülkiyetine kazandırıldı. Yıldırım Belediyesi'ne 4 buçuk yılda kazandırdığımız gayrimenkullerin değeri, 58 milyon TL olan borcumuzun 2 katından fazla bir değere sahip.

 2014 yılında 189 milyon TL den devraldığımız Yıldırım Belediyesi bütçesi 2019 yılında yüzde 140 aratarak 452 milyon TL'ye çıkardık.' Şu an Yıldırım Belediyesinin satarak gelir elde edeceği tam 530 dairesi varmış.. Kentsel dönüşüm sürecinde belediye kaynaklarını kentsel dönüşüm projelerine harcasalar da daireleri satarak bu paraların belediye kasasına geri döndürülmesi önemli..

Malum.. Tüm belediyelerin ciddi borçlu olduğu son yıllarda kaynak yaratmak kolay değil.. Kentsel dönüşümle inşa edilen dairelerin kalitesini gerçekten merak ediyorum..

Malum..  TOKİ  binalarının durumu ortada.. Anahtarlar teslim edilip daire sahipleri evlerine yerleştikten sonra bakalım şikayet mi?

Yoksa.. Övgü sözcükleri mi yükselecek?