Yusufeli Barajı 4 Nisan 2021'de hizmet verecek!

Yusufeli Barajı 4 Nisan 2021'de hizmet verecek! Yusufeli Barajı 4 Nisan 2021'de hizmet verecek!

Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı'nın inşaatı hızla devam ediyor. 

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı'nda sona yaklaşılıyor. Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü en yüksek barajı olacak barajın 2021 yılında hizmet vermesi planlanıyor.

Star Gazetesi'nde yer alan habere göre, Artvin il merkezinin 70 kilometre güney batısında Çoruh Nehri üzerinde yer alan ve temelden yüksekliği 275 metre ile çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye’nin birinci, dünyanın ise üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı’nın inşaatı sürüyor.

Kurulu gücü 558 MW, yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kWh/yıl olacak barajın tamamlanması ile yıllık yaklaşık 600 milyon TL milli bütçeye katkı sağlaması planlanıyor. 21 Aralık 2012 tarihinde başlayan çalışmaların 4 Nisan 2021 tarihinde bitirilmesi planlanıyor.

Yusufeli Barajı ve HES inşaatında geçici bağlantı yolları, baraj ulaşım yolları tamamlanırken, bugüne kadar 150 bin m3’ün üzerinde baraj gövde betonu döküldü. Enerji yapıları ulaşım, kablo ve havalandırma amaçlı tüm tünel ve galeriler tamamlanacak.