05 / 07 / 2022

Zamlar artık bundan sonra otomatiğe bağlanacak! Türkiye'de bu da oldu tarih açıklandı

Zamlar artık bundan sonra otomatiğe bağlanacak! Türkiye'de bu da oldu tarih açıklandı

Gıda fiyatlarında görülen yüksek artışlar halkın alım gücünü düşürürken hazır yemek sektörüne de zor günler geçirtiyor. Yemek üreticileri yağa, una, tuza, şekere gelen zamlara artık yetişemediklerini söyleyerek kendilerinin de yemek ücretlerini otomatik zamma bağlayacaklarını açıkladı.Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, ‘Halkın Enflasyonu’ araştırmasının mayıs ayı sonuçlarına göre; vatandaş 64 gıda maddesinden oluşturulan gıda sepetini satın alabilmek için nisanda, bir önceki aya göre yüzde 9,2 oranında daha fazla para ödedi. Bu yılın ilk beş aylık döneminde gıda fiyatlarında yüzde 65,5 oranında artış yaşandı. Gıda fiyatlarında Mayıs 2021’e göre ise yüzde 159,6 oranında artış gözlendi.

Ekmek, pirinç, un, bulgur fiyatları, mayısta bir önceki aya göre yüzde 1,6 oranında artış kaydetti. Et ve balık grubu fiyatlarında yüzde 15,1 oranında aylık artış oldu. Mayısta süt ve süt ürünleri ile yumurta grubu fiyatları ise yüzde 7,1 oranında yükseldi. Yağ fiyatlarında ise yüzde 1,3 oranında yükselme oldu. Meyve fiyatlarının yüzde 19,2 oranında arttığı mayıs ayında sebze fiyatlarında, bir önceki aya göre ortalama yüzde 9,2 oranında düşüş yaşandı. Bakliyat fiyatlarının yüzde 2 oranında arttığı mayısta salça, zeytin, bal, çay, tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer işlenmiş gıda fiyatlarında ise özellikle şeker ve çay fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle yüzde 33,4 oranında artış kaydedildi.

Zamlar artık bundan sonra otomatiğe bağlanacak! Türkiye de bu da oldu tarih açıklandıSorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.