Ziraat GYO'dan son yılların en büyük halka arzı!

Ziraat GYO'dan son yılların en büyük halka arzı!Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ (Ziraat GYO), son yılların en büyük halka arz işlemini gerçekleştirdi. 


Ziraat GYO geçen hafta son yılların en büyük halka arzını gerçekleştirdi. Para Dergisi'nde yer alan habere göre; talep toplama tarihlerini 28-29-30 Nisan olarak belirleyen Ziraat GYO, hisselerinin yüzde 25'ini Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin konsorsiyum liderliğinde ve sabit fiyatla talep toplama yöntemiyle gerçekleştirdi. Pay başına 1.60 TL ile sermaye artışı yoluyla yapan Ziraat GYO, 1.17 milyar TL nominal tutarli halka arzdan sonra ulaşacağı 7 milyar TL öz kaynak büyüklüğü ile sektörde üçüncü sıraya yerleşecek. 

Ziraat GYO

Şirket, Geri Alım Taahhüdü ile halka arzdan Ziraat GYO payı alıp, borsada işlem görmeye başlamasından itibaren 33 gün süre ile aralıksız ellerinde tutan yatırımcılara, talep etmeleri durumunda sahip oldukları payların tamamını Ziraat Bankası'na 1.63 TL fiyat üzerinden geri satma hakkı da veriyor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Ziraat GYO Genel Müdürü Peyami Ömer Özdilek, firmanın 2020'de başarılı bir performans sergileyerek aktif büyüklüğünü 5.4 milyar TL'ye çıkardığını, net dönem kârinin 378 milyon TL olarak gerçekleştiğini söyledi. Şirket özkaynaklarının 5 milyar TL'yi aştığını ifade eden Ozdilek, pandemik döneminde de şirketin büyümeye devam ettiğini belirtti. Kuruluşunun beşinci yılına girdiklerini ve ulaştıkları aktif büyüklükle sektörün en önemli oyuncuları arasında yer aldıklarını söyleyen Özdilek, yüzde 19 oranla en büyük paydaşı oldukları İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde yer alan 40 ve 46 katlı Ziraat Kuleleri kaba inşaatının yüzde 99 oranında tamamlandığını vurguladı. Özdilek, şirketin portföyünde, Türkiye, Almanya ve Bosna-Hersek olmak üzere üç ülkede, 11 farklı şehirde, toplam değeri 4.7 milyar TL'ye ulaşan, yüzde 91 doluluk oranına sahip 32 kira, getirili gayrimenkulü, 15 projesi ve önemli lokasyonlarda üç arsası bulunduğunu, kiralık gayrimenkullerden 2020'de 63.4 milyon TL kira geliri elde ettiklerini ifade etti. Özdilek, şirketin ofis, perakende ve konuttan oluşan karma bir portföye sahip olduğunu ve bu yapısıyla gelir istikrarı sağlamanın amaçlandığını da sözlerine ekledi.

Ziraat GYO, halka arzını tamamladı!