100 bin sosyal konutta emekli belirsizliği!

100 bin sosyal konutta emekli belirsizliği!

TOKİ, düşük faizlerle ve yüzde 10 peşinatla ev sahibi olma fırsatı sunan projede bulunan öncelikli gruplar arasında emekliler bulunmuyor.


TOKİ'nin yüzde 10 peşinatla ve ayda 894 lira taksitle dar gelirlileri ev sahibi yapmak için başlattığı 100 bin yeni sosyal Konut projesine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Başvuruların alındığı günden bu yana 130 bin başvuru geldi. Türkiye Gazetesi'nden Sefa Bilgitekin'in haberine göre;  TOKİ  cephesinde ilginç bir gelişme meydana geldi. TOKİ'nin resmi internet sitesinde 100 bin kontenjanda nasıl bir dağılım yapılacağıyla ilgili yer alan kategorilerde değişiklik yapıldı.

EMEKLİ LİSTEDEN ÇIKTI

Projenin açıklanması sonrasonda TOKİ'nin sitesinde, başvuru yapabilecekler sıralamasında 1'inci kategoride 'Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri', 2'nci kategoride 'En Az Yüzde 40 Engelli Vatandaşlar, 3'üncü kategoride 'Emekli Vatandaşlar' ve 4'üncü kategoride de 'Diğer Alıcı Gruplar' bulunuyordu. Ancak daha sonra emekliler, TOKİ'nin sitesine girdiğinde 'Emekli Vatandaşlar' ibaresinin kaldırıldığı ortaya çıktı. Meydana gelen bu durum hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye Emekliler Derneği'nden bir yetkili "İlk gün açıklandığında emeklilere yer ayrılmasa itirazımız olmayacak. Ancak ilk gün varken çıkarılmanın sebebi açıklanmalı. TOKİ'nin konut projelerinde yüzde 25 emeklilere ayrılıyordu. Şimdi siteden kaldırınca 100 bin konuttan 25 binini emeklilere vermeyecekler mi? Emekliler başvurmayacak mı? Bu 100 bin konut projesinde emekliler yer almazsa konutlar elde kalır" ifadelerini kullandı.

Kontenjan hakkımız daha önce verilmişti

Gelişmeyi 13 milyonluk emekli camiasında infial oluşturduğunu sözlerine ekleyen yetkili "Emeklilerimizin kazanılmış hakkına dönüşen Konut Kontenjan Hakkı'nın ne gerekçeyle ortadan kaldırılmak istendiğini anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu hatadan derhal dönülerek, emekli kontenjanın yeniden konulması ve alkışlarla karşıladığımız her yıl 100 Bin Konut Projesi'nin sağlıklı bir şekilde hayata geçirilebilmesi için başta Türkiye Emekliler Derneğimiz olmak üzere, bütün emekli camiamızı kucaklayacak samimi bir yaklaşımın tercih edilmesi en büyük temennimiz" açıklamasında bulundu.

Konutta en düşük faiz: Yüzde 0,49

Diğer yandan, 100 bin konut projesinde 2+1 konutlar 140-180 bin, 3+1 konutlar ise 160-210 bin lira fiyat arasında satılıyor. 2+1 evler brüt 75 ve 85 metrekare, 3+1 evler ise brüt 100 metrekare olacak şekilde tasarlandı. Satışlarda yüzde 0,49 gibi, daha önce konutta hiç uygulanmadığı kadar düşük faiz oranı kullanılacak. Yatay mimaride, depreme dayanıklı olarak inşa edilecek konutlarda mahalle kültürü yaşatılacak, sosyal donatılar yapılacak. 17,3 milyar lira yatırım bedelli projeden ev almak isteyenlerin hane gelirinin 5 bin 500 lirayı aşmaması isteniyor. Bu şart, şehit aileleri ile maluller için geçerli değil.

TOKİ 100 bin sosyal konuta 130 bin başvuru geldi!

TOKİ 2020 ucuz konut kampanyasının tüm detayları!