150 alışveriş merkezine 5 yılda 30 milyar dolar yatırım akacak

150 alışveriş merkezine 5 yılda 30 milyar dolar yatırım akacakTürkiye alışveriş merkezi cenneti olma yolunda hızla ilerliyor. Halen 179 alışveriş merkezi bulunan Türkiye'de 5 yıl içinde 150 tane daha açılacak. 150 projenin yatırım maliyetinin ise 30 milyar doları bulması bekleniyor


GAYRİMENKUL sektörü tek parti iktidarı, faizlerin düşmesi ve AB ile müzakerelerin başlamasıyla patlama yaşadı. Yerli yatırımcıların konut projeleri ile canlandırdığı gayrimenkul sektörünü yabancı yatırımcılar da alışveriş merkezi yatırımları ile hareketlendiriyor. Halen 179 adet alışveriş merkezinin faaliyet gösterdiği Türkiye'ye 150 yeni alışveriş merkezinin yapımı için de harekete geçildi. Sektör temsilcileri halen yapımı devam eden 100 adet alışveriş merkezinin olduğunu ve 5 yıl içinde de 50 adet yeni alışveriş merkezinin inşaatının başlayacağını belirttiler.


BRIC ÜLKELERİ ARASINA GİRDİK


HER alışveriş merkezi yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırım gerektiriyor. Bu hesapla Türkiye'de devam eden ve yeni başlayacak projelerle birlikte 30 milyar dolarlık alışveriş merkezi yapılacak. Her alışveriş merkezinin en az 2 bin kişiyi istihdam ettiğini söyleyen GYODER Başkan Yardımcısı Işık Gökkaya `Bu yatırımlarla 30 bin kişiye istihdam yaratılacak' dedi. Alışveriş merkezlerinin Türkiye'ye gelmesinin nedeninin ABD ve AB pazarlarının doymuşluğuna bağlayan Gökkaya `Türkiye gibi genç nüfusu olan bir ülke. Alışveriş merkezi yapan şirketlerin iştahını kabartıyor. Ayrıca Türkiye BRIC ülkeleri denilen grubun içine girmeye başladı. Artık, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in arasına Türkiye'de alınarak planlar yapılıyor' dedi. Gayrimenkul sektörünün içinde bulunduğu canlılığın devam edebilmesi için en önemli teşvğin imarlı arsa üretimi olduğunu söyleyen Gökkaya, belediyelerin imar planlarını hızlandırması gerektiğini söyledi.600 milyon Euro'luk yatırımTÜRKİYE'DE yapılacağı açıklanan en son ve en büyük alışveriş merkezi yatırımı Multi Turkmall ve Apollo Gayrimenkul ortaklığında hayata geçirilecek. Geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıda projeye toplamda 600 milyon Euro'luk bir yatırım yapılacağı açıklanmıştı. Toplantı 600 milyon Euro'luk yatırım ile ilgili ilk adımın gelecek yılın başında atılması planlandı.


İBRAHİM ACAR