2 milyon vergi mükellefi dikkat! 31 martta son!

2 milyon vergi mükellefi dikkat! 31 martta son!Türkiye genelinde gayrimenkul sermaye iradı olan 2 milyon 18 bin 7 vergi mükellefi bulunuyor. Mükelleflerin 31 mart tarihine kadar beyannamelerini vermeleri gerekiyor.


Gelir İdaresi Başkanlığı Şubat 2020 verilerine göre, ülkemizde gayrimenkul sermaye iradı olan 2 milyon 18 bin 7 vergi mükellefi bulunuyor. 2019 yılında tahsil ettikleri kira bedeli konutlarda 5.400 TL, işyerlerinde ise 40.000 TL ve üzerinde olan mükelleflerin 31 mart tarihine kadar beyannamelerini vermeleri gerekiyor.

Konu hakkında açıklamalar yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Faal mükellef sayılarının illere göre dağılımına baktığımızda 718 bin 630 mükellef İstanbul’da bulunuyor. Bunu 222 bin 145 ile Ankara, 163 bin 730 ile İzmir, 71 bin 13 ile Bursa, 68 bin 4 ile Antalya ve 40 bin 577 ile Konya takip ediyor. Mükelleflerin 31 Mart 2020 tarihlerine kadar beyannamelerini vermeleri, hesaplanan gelir vergisinin birinci taksitini bu ay sonuna kadar, ikinci taksitini ise 4 ağustos 2020 tarihine kadar, ödenmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Gerçek Gider Avantajlarına Dikkat

Götürü gider yöntemi seçildiğinde istisna sonrası sadece yüzde 15 tutarın düşürüldüğünü söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü, şunları söyledi: “Gerçek giderde ise birçok gider vergiden düşülebiliyor. Örneğin kiraya veren tarafından kiraya verilen gayrimenkul için ödenen idare, tadilat, onarım, sigorta giderleri, kiraya verilen taşınmaz için kredi çekildi ise harcanan borçların faiz giderleri, konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin %5’i hatta sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kira ile oturdukları konut veya lojmanların kira bedeli gerçek giderde düşülebilen kalemler arasında yer alıyor. Ayrıca yıllık beyannameye dahil edilen gelirlerden düşülebilen eğitim, sağlık, sponsorluk, bağış ve yardımlar gibi birçok da indirim söz konusu olabiliyor.” 

Hazır Beyan Sistemi İle İnternetten Verilebilir

Özelmacıklı “Hazır beyan sistemi, mükelleflerin beyannamelerinin Gelir İdaresi Bașkanlığı tarafından hazırlandığı ve internet ortamında kişilerin onayına sunulan sistem altyapısıdır. Sistemde eksik ya da hatalı olan bilgiler düzeltilebilir ve düzeltilmiș șekliyle onaya gönderilebilir. Bunun dışında sadece kira geliri elde eden 60 yaş üzeri mükellefler ile engelli mükelleflerden yaşlılığı, engeli veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olanların, bağlı oldukları vergi dairesini veya Türkiye genelinde Vergi İletişim Merkezini (VİMER – 189) arayarak randevu almaları halinde adreslerine gidilerek beyannamelerinin alınması sağlanabiliyor” diye konuştu.

Örnek;
2019 yılında toplamda 18.000-TL sadece konut kira geliri elden eden bir mükellef ne kadar gelir vergisi öder?

2 milyon vergi mükellefi dikkat! 31 martta son!