27 / 09 / 2023

2018 Ağustos ayı kira artış oranı ne zaman belli olacak?

2018 Ağustos ayı kira artış oranı ne zaman belli olacak?

Gayrimenkul kiralamalarında sözleşmesinin bir seneliğine daha yenilenmesi durumunda TÜİK'in açıkladığı oranlarda kiraya zam yapılıyor. Peki, 2018 Ağustos ayı kira artış oranı ne zaman belli olacak?Konut ve işyeri gibi gayrimenkul kiralamalarında sözleşmenin bir yıllığına daha yenilenmesi halinde kira bedelinde zam yapılıyor. Kanunen kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine bir değişiklik yapılamıyor.

Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak olan kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir seneden daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.

Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek şartıyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.

Kira artışında ÜFE hesaplaması

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı üretici fiyat endeksi (ÜFE) oranlarından on iki aylık veriler baz alınarak zam yapılıyor. Bu oranlar ise her ayın 3'ünde TÜİK tarafından açıklanıyor.

2018 Ağustos ayı kira artış oranı ne zaman belli olacak?

2018 yılı Ağustos ayında yenilenen kiralamalarda kullanılacak kira artış oranları 3 Ağustos'ta saat 10:00'da açıklanacak. 2018 Ağustos - 2019 Ağustos dönemine ait kira bedelleri, bu tarihe açıklanan oranlara göre hesaplanarak ödenecek.

5 yıldan uzun kiralamalarda artış

Beş seneden uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirleniyor. Her beş seneden sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebiliyor.

Yabancı paralı kiralamalarda artış


Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, beş sene geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamıyor. Beş sene geçtikten sonra kira bedelinin belirlenmesinde, yabancı paranın değerindeki değişiklikler de göz önünde tutularak üçüncü fıkra hükmü uygulanıyor.

Kira artış davaları 


Kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabiliyor. Fakat bu dava, yeni dönemin başlangıcından en geç otuz gün önceki bir tarihte açıldığı ya da kiraya veren tarafından bu süre içinde kira bedelinin artırılacağına ilişkin olarak kiracıya yazılı bildirimde bulunulmuş olması koşuluyla, izleyen yeni kira dönemi sonuna kadar açıldığı takdirde, mahkemece belirlenecek kira bedeli, bu yeni kira döneminin başlangıcından itibaren kiracıyı bağlıyor.

Sözleşmede yeni kira döneminde kira bedelinin artırılacağına ilişkin bir hüküm varsa, yeni kira döneminin sonuna kadar açılacak davada mahkemece belirlenecek kira bedeli de, bu yeni dönemin başlangıcından itibaren geçerli olur.

2018 Temmuz ayı kira artış oranları belli oldu!

Ceren YÖRÜK/Emlakkulisi.com

 

Geri Dön